4 nejděsivější paraziti, kteří napadají lidské tělo: Améba požírající mozek nejhůř zasáhla Československo
Napříč celým světem existuje velké množství organismů, které pro člověka skýtají smrtelné nebezpečí – i když leckteré z nich pouhým okem ani nevidí...
Přestože je zvířecí říše ohrožena množstvím děsivých parazitů, leckteří nenápadní zabijáci se nevyhýbají ani lidskému tělu. Podívejte se na čtyři skutečně děsivé organismy, které si mohou v naší tělesné schránce vybudovat přechodné bydlení.
4) Larvy v kůži
Druh mouchy s názvem střeček lidský (dermatobia hominis) dokáže parazitovat na lidské kůži a nebohému člověku připravit velmi nežádoucí představení. Vajíčka střečků jsou přenášena některými druhy komárů či mušek, které poštípáním člověka umožní, aby se v lidské kůži vajíčka usadila. V místě ranky se z vajíček posléze stanou larvy, které začnou vylézat z kůže. Tomuto jevu se říká myiáze a pro člověka není sám o sobě nebezpečný – je však třeba nechat larvu vyrůst a odpadnout, protože pokud ji člověk (zcela pochopitelně) začne ze své kůže odtrhávat, hrozí riziko velmi nebezpečných infekcí.
3) Střevní upíři
V oblasti tropů a subtropů můžete narazit na rod měchovců, patřící mezi hlístice. Konkrétně měchovec lidský a měchovec americký cílí na člověka, do jehož těla se dostanou buď orálně, nebo skrze kůži na rukou či chodidlech. Následně se ubytují v trávicím systému, kde však na rozdíl třeba od tasemnic neparazitují na přijímané potravě, nýbrž rovnou na krvi. Tito červovití upíři tak mohou způsobit bolesti břicha, nevolnost, průjem, ale především anemii (chudokrevnost), jež může být následně spojena s řadou větších zdravotních potíží. Měchovci tak způsobí smrt kolem 60 000 lidí ročně.
Ani ilustrace měchovce v zažívacím systému nevypadá moc příjemně Zdroj: iStock
2) Vykukující červi
V tropických oblastech, obzvláště těch s kontaminovanými zdroji pitné vody, se vyskytuje i řada dalších parazitů, jež v lidském těle dělají neplechy. Patří mezi ně i vlasovec medinský (dracunculus medinensis), známý též pod atraktivním názvem guinejský červ. Samičky dosahují délky až 80 centimetrů, čímž patří mezi nejdelší parazity napadající lidské tělo. Přestože se jej podařilo během 20. století téměř vymýtit, a tak už neohrožuje miliony lidí napříč několika kontinenty, v několika zemích střední Afriky stále ještě přežívá.
Po vypití vody obsahující malé buchanky, jež vlasovcům slouží jako mezihostitelé, se larvy usadí v břišní dutině, kde rostou a páří se. Onemocnění zvané drakunkulóza se pak projevuje velmi děsivě – dospělá samička začne ze zapouzdření na kůži (většinou na dolní končetině) vylézat. Pokud nelze přistoupit k operativními zákroku, je třeba vlasovce velmi pomalu namotávat na malé dřívko – tento proces vytahování parazita z těla se může protáhnout až na několik týdnů…
1) Neviditelný zabiják mozku
A na závěr se uklidníme u parazitického organismu, jehož projevy sice nejsou nechutně viditelné, ale o to více jsou smrtící. Jednobuněčný organismus naegleria fowleri žije ve sladké vodě vyšší teploty, odkud se může dostat do lidského těla. V takovém případě putuje rovnou do mozku, kde téměř nevyhnutelně způsobuje smrt. Za poslední půlstoletí se touto nemocí zvanou naeglerióza nakazilo v USA 151 osob a pouze čtyři z nich přežily. Celosvětová data nejsou o moc příznivější, přestože se v posledních letech rozšířily možnosti, jak na nemoc reagovat.
Naeglerióza má přitom rychlý průběh – od nakažení se během týdne projeví první symptomy (bolesti hlavy a zad, nevolnost, zvracení, zatuhlost krku, případě i křeče a záchvaty) a v horizontu dalších dvou týdnů nastává smrt. Na rozdíl od jiných parazitů, kteří se snaží ze svého hostitele vydolovat co nejvíc, tato tzv. „améba požírající mozek“ na nic nečeká – což zakusilo i 16 obětí zatím největší epidemie naegleriózy, která mezi lety 1962 a 1965 děsila Československo.
Ilustrace vegetativní formy naeglerie fowleri Zdroj: iStock
Zdroj: Wikipedie stránky střečka lidského, měchovce lidského, vlasovce medinského a naeglerie fowleri