18. června 2019 19:15

Grónsko a brodící se psí spřežení. Praktická ukázka změn klimatu

Přestože někteří politici mají pocit, že klima stále není otázkou dneška, v Grónsku už mají víc než jasné důkazy, že je teplota ohrožuje.

Zdražila zmrzlina

Může to vypadat, jako že cena zmrzliny je dána cenou surovin a cenou lidské práce potřebné k jejímu vyrobení. Jenže pokud nám bude opravdu horko, rádi si za zmrzlinu připlatíme. Takže cena zmrzliny je vlastně konkrétním důkazem ne-li globálního oteplení, tak alespoň místních veder.

Grónsko taje

Zatímco zmrzlinu můžeme přičíst místním vedrům, tak snímek Steffena Olsena ze 13. června tohoto roku už jen lokálnímu teplotnímu výkyvu přičíst nelze. Olsen, který pracuje pro Centrum pro výzkum oceánu a ledu při Dánském meteorologickém ústavu, zachytil psí spřežení brodící se vodou v místech, kde by normálně měli táhnout saně po ledu.

Jsou totiž v Grónsku. Letošní nastávající léto tady má nezvykle vysoké teploty a snímek má velmi symbolickou hodnotu. Podle britského deníku The Guardian se vědci s pomocí psího spřežení rozhodli, jak je v místních podmínkách běžné, odvézt přes zamrzlý Inglefieldův fjord na severozápadě Grónska zařízení z místní meteorologické stanice. Obvykle je situace taková, že saně si sviští po ledu, jenže letošní příliš horký nástup června cestu vědců změnil v dobrodružství, které by si dost možná rádi odpustili. Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom