7. listopadu 2017 10:53

Chcete se stát lovcem vážek? Stačí mít mobil

Vážky a jejich rozeznávání – nová aplikace od Dana Bárty.

Lovec vážek

Vědci z Ostravské univerzity vytvořili mobilní aplikaci Lovec vážek CZ, díky níž se lidé nejen dozví zajímavosti o životě tohoto hmyzu a mohou přispět k jeho ochraně. S nápadem přišel zpěvák Dan Bárta, který se o vážky zajímá a s ostravskými biology úzce spolupracuje, řekl dnes ČTK mluvčí univerzity Adam Soustružník.

Ojedinělý projekt vědců z Katedry biologie a ekologie Přírodovědecké fakulty slouží biologům i veřejnosti. "S mobilní aplikací Lovec vážek CZ (Dragonfly Hunter CZ) mohou všichni milovníci přírody zpestřit své výlety a procházky kolem vody i trochou poznání," uvedl Soustružník.

Chce to mít mobil a najít vážku

Aplikace, která je dostupná zdarma na Google Play, zájemcům umožní rozpoznat druh vážky, zároveň mohou lidé data z daného místa odeslat s připojenou fotografií do databáze, a přispět tak k vědeckému výzkumu, který umožní zlepšit ochranu nejen vážek.

Podle jednoho z autorů aplikace Aleše Dolného jsou vážky velmi důležité, protože jejich prostřednictvím lze určit i globální změny prostředí včetně klimatu. Často jsou takzvanými deštníkovými druhy, což znamená, že jejich ochranou se zajistí i ochrana řady dalších, třeba i nepříbuzných druhů.

"Tento způsob zapojení veřejnosti do výzkumu, takzvaná občanská věda (Citizen Science), je nejlepším způsobem, jak rozšířit povědomí o ekologii nenásilnou formou, skrz vlastní zájem člověka. V tom je tato aplikace geniální – lidé se baví, dozvídají se nové informace a vědci díky tomu získávají cenná data," vysvětlil další z autorů aplikace Stanislav Ožana.

Vědci plánují, že do budoucna aplikaci rozšíří, aby uživatelé mohli podrobněji poznávat i další živočichy.

ČTK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom