23. července 2017 06:00

Australští vědci našli v moři tvora, který jim připomíná arašídy. Nebo penis

Jsou to vůbec ještě zvířata?

Nový výzkum australských oceánologů odhalili v oceánu poblíž kontinentu zvířata, jaká ještě lidské oko nespatřilo. Řada z nich je nesmírně bizarních.

Výzkumné plavidlo Investigator je tím nejlepším, co mají australští vědci k dispozici – a současně patří k nejmodernějším a nejlépe vybaveným lodím svého druhu na celém světě. Právě toto zařízení využili mořští biologové k průzkumu mořských hlubin nedaleko Tasmánie. Vědci z institutu CSIRO během průzkumu zaznamenali více než 1000 druhů organismů, které nafotili, nafilmovali a pečlivě zdokumentovali. Přibližně třetinu z nich nikdy věda do té doby neznala. Tohle jsou ty nejzajímavější z nich:

Ryba bez očí

Přestože mnoho druhů zvířat není na oči odkázáno zdaleka tolik jako my lidé, tvor zcela bez očí je nutně bizarní – už jen proto, jak dlouho muselo evoluci trvat, než ho o tento orgán úplně připravila. Bezoká ryba žije v hloubce kolem 4000 metrů pod hladinou, kam už nepronikne sebemenší zbytek slunečního světla, takže zrak k životu opravdu nepotřebuje. Podle vědců je ale překvapující, že na ní nenašli ani žádné místo, kde by oči mohly být – na povrchu ani uvnitř tvora neexistuje sebemenší náznak po jejich bývalé evoluční existenci.

Trnití krabi

Vypadají opravdu hrůzostrašně – s jejich ostrými trny, dlouhýma ježatýma nohama a špičatými klepety. O jejich způsobu života však nic nevíme, tedy ani to, zda jde u těchto orgánů o nástroj obrany, útoku, anebo o kombinaci obou.

Mořští pavouci

Z čistě vědeckého hlediska jsou tito tvorové vzhledem připomínající pavouky, asi nejpodivnějším objevem. Proč? Nemají žádnou zažívací soustavu, vědci nepřišli na to, jak získávají energii a jak jejich organismus vůbec funguje. Zdá se, že narazili na něco, co je možná bližší rostlinám než zvířatům, navíc nemají ani žádnou dýchací soustavu. Jsme si jistí, že o těchto tvorech, dá-li se vůbec takové označení použít, ještě uslyšíme.

Mořské houby

Na pomezí rostlinného a živočišného života jsou i mořské houby, které se vydaly zcela vlastní originální evoluční cestou. Nově objevené houby mají lovící orgány vyrobené z čistého silikátunu, tedy v podstatě skla. Každá buňka v jejich těle je kmenová – když se tedy houbě podaří kořist nabodnout na osten, místní buňky se změní na trávící a začnou kořist rovnou požírat a měnit na energii. Jestli se vám to zdá zcela hororové, máte pravdu...

Dračí ryba

Tak hluboko, jak biologové pronikli, se dostane už jen málo ryb – ty, které to dokáží, jsou vysoce specializované. Jako například tyto hlubokořské ryby připomínající mýtické draky. Konkrétně tento druh vybavený dlouhými jehlicovitě ostrými zuby již vědci pozorovali dříve, tentokrát se k nim však dostali mnohem blíže...

Arašídový červ

Jde o červa z rodu Sipuncula, který vědcům připomíná arašíd. Jsou asi jediní na světě, protože celý internet komentuje tvora jako „oživlý penis“.

Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom