Jaký jste typ cestovatele?

Cestování znamená pro každého něco jiného. Někdo rád poznává nová místa a kulturu, pro jiného je to zase způsob, jak příjemně strávit čas s rodinou a přáteli. Důvodů, proč cestovat je mnoho, stejně jako různých typů cestovatelů. Jaký cestovatel jste vy? Našli byste se v některé z kategorií?

Kulturní nadšenec

Muzea, galerie, památky. To je jen vrcholek ledovce. Bez řečí si vystojí nekonečnou frontu na Monu Lisu, přivodí si úžeh při prohlídce Fora Romana a z dovolené si přiváží tuny katalogů a prospektů.

Gurmet

Cestuje hlavně za kulinářskými zážitky. Má seznam restaurací a bister, které hodlá navštívit. Neexistuje nic, co by neochutnal. Nabídněte mu smaženou kobylku, ovčí hlavu nebo vlaštovčí hnízdo, neodmítne. Země poznává prostřednictvím jídla.

Milovník přírody

Většinu dovolené tráví pozorováním místní flóry a fauny. Ukrývá se v džunglích, šplhá na vrcholky hor, hodiny tráví meditací uprostřed hlubokých lesů. Splývá s krajinou. Návrat do civilizace mu nedělá dobře.

Fotograf

Svět vidí jen přes objektiv fotoaparátu. Dokumentuje každý okamžik cesty. Fotí všechno – krajinu, jídlo, lidi, zvířata a taky sebe. Ohýbá se do krkolomných pozic, jen aby dosáhl perfektní kompozice. Potřebuje kolem sebe přesně tolik prostoru, kam dosáhne jeho selfietyč.

Potížista

Potížista má během cesty problém úplně se vším. Nic se nevyvíjí podle jeho představ. Na všem hledá chyby. Postel je moc tvrdá, nebo moc měkká, jídlo nestojí za nic, všude je draho, že on vůbec někam jezdil. Doma by mu bylo líp. Ideální společník na cesty.

Zákazník

Cestuje jen kvůli jedné jediné věci – nákupům. Ať už je to muž nebo žena, jedno mají společné. Při zpáteční cestě musí zaplatit za překročení váhového limitu zavazadel. Ti štědřejší dokonce občas přivezou dárky rodině a přátelům.

Plánovač

Celou cestu má naplánovanou od A až do Z. Chce toho zažít a vidět co nejvíc. V jeho rozvrhu není ani minuta volná. Umí citovat turistické průvodce a vyjmenovat všechny dopravní spoje.

Nomád

Je naprostým protikladem plánovače. Jeho cesta je stejně nevyzpytatelná jako jsou cesty Boží. Využívá příležitostí, které se mu naskytnou. Když se mu někde zalíbí, zůstane tam. Netlačí ho čas ani touha vidět všechna turistická lákadla.

Noční živočich

Cestuje za zábavou a večírky. Ve svém živlu je převážně po setmění; jeho teritoriem jsou bary a noční kluby. Přes den se jen mátožně plouží s lahví vody nebo ztěžka odpočívá ve stínu palmy.

Dobrodruh

Vpřed ho pohání neuhasitelná touha po dobrodružství. Nenechá si ujít jedinou příležitost, jak si zvednout adrenalin v krvi. Šplhá po skalách, vrhá se z útesů, skáče z vrtulníku. Rád zkouší nové věci a má rád vzrušení. Rozhodně ho nepotkáte v muzeu ani na plážovém lehátku.

Samotář

Do světa se vydává zásadně sám a po své vlastní ose. Může mít cestu předem pečlivě naplánovanou, nebo o ní má naopak jen mlhavou představu. Ať tak či tak, nikomu se nemusí zpovídat. Nepotřebuje nikoho, s kým by sdílel zážitky. Cestování si nejlépe užije sám.

Útěkář

Cestuje, aby před něčím utekl. Před nudou, zklamáním v lásce nebo před sebou samým. Doufá, že daleko od domova na všechno zapomene a najde ztracenou rovnováhu.

Poznali jste v některé z kategorií? Nebo se vidíte hned v několika najednou?

Dana Řeháčková

šéfeditorka pořadu Prima Svět

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom