VIDEO: Kivalina – vítejte ve vesnici, kde je pojem globální oteplování sprostou nadávkou

Jak vypadá život podél Severozápadního průlivu postiženého globálním oteplováním, uvidíte v dokumentu Polární moře na Primě PLAY.

Kivalina je malá vesnice Inuitů na severním pobřeží Aljašky a jejích 470 obyvatel se zřejmě stane prvními klimatickými uprchlíky v historii Země. Vesnice totiž stojí za polárním kruhem na malém podlouhlém ostrůvku kousek od pevniny, který donedávna obklopoval ledový příkrov. Ten ale v důsledku oteplení roztál a přestal tak chránit břehy nízkého ostrova před prudkými bouřemi a záplavami. Inuité navíc přišli o tradiční metody lovu na pevném ledě – jestliže dříve na ledovém příkrovu trávili celé týdny, dnes jsou rádi i za jediný den v roce. Život bez ledu uvidíte v dokumentu Polární moře na Primě PLAY.

Ostrůvek, který v roce 1847 objevilo ruské námořnictvo, po desítky generací poskytoval základnu místním obyvatelům závislým na lovu. Dostat se na něj dá lodí, letadlem (je tam malá přistávací dráha) nebo po ledu – jenže ten začal před dvěma desetiletími mizet takovou rychlostí, jakou nikdo z místních nepamatuje. V důsledku toho začalo moře hlavně za podzimních a zimních bouří odplavovat břehy ostrova a přelévat se přes něj. Vláda sice postavila kolem větší části osady kamennou zeď, ale její životnost se odhaduje nanejvýš na 15 let.

Každoroční boj ostrovanů s vodním živlem se tak zdá být předem prohranou záležitostí. Nepomáhají ani pytle se zeminou vršené kolem jeho břehů. Ostrov má nadmořskou výšku pouhé 4 metry a jeho obyvatelé se tak nejspíš stanou prvními klimatickými uprchlíky, které z jejich domovů vyhnalo globální oteplování. Očekává se, že ostrov bude už v roce 2025 zcela neobyvatelný.

Právě v oblasti Arktidy se teplota vody zvyšuje dvakrát rychleji než v ostatních oblastech USA. Díky tomu se daří již několik let každoročně v létě proplouvat Severozápadním průlivem, o což se po několik set let marně snažily početné výpravy mořeplavců a výzkumníků.

Další část dokumentu Polární moře uvidíte na Primě PLAY.

(mih)

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom