Existuje láska na první pohled? A pokud ano, kam ten pohled směřuje?
Ženy se při prvním setkání dívají na muže úplně jinak než oni na ně. Rozhodování určuje i podobnost obličeje, genetika a čich.
Historek o tom, jak stačil jediný pohled a „bylo to“, jsou bulvární média plná. Kromě celebrit se ale do sebe v jediném okamžiku dokážou zamilovat i úplně normální lidé – nebo to o sobě aspoň často tvrdí. Opravdu ale existuje něco jako láska na první pohled? A pokud ano, kam se v onom kritickém momentu dívají muži – a kam ženy? A rozhoduje opravdu jen zrak?
„Samozřejmě existuje láska na první pohled, jen by se to nemělo nazývat hned láskou,“ říká německý evoluční psycholog Harald Euler. Při zkoumání toho, jak to s láskou na první pohled funguje a kam přesně se vlastně v kritickém momentu díváme, je možné použít systém Eye Tracker. Ten vyhodnocuje pohyb lidského oka, když se dívá na fotografie na počítači. Nejprve testem projdou dvě ženy – mají se dívat na fotografii celé postavy muže. Obě testované dívky se nejprve zadívaly na obličej. Že by překvapení?
Tajný pohled mužů
A jak to samé dopadlo u mužů? Jejich pohledy mířily častěji na tělo, ale na obličeji zůstávaly nejdéle. „Muži se dívají nejprve na vnější znaky u žen, na obličej, jestli je atraktivní. Pak na postavu. Co ale Eye Tracker neukazuje, je speciální pohled muže – ten si představuje, jak vypadá žena neoblečená. A to ženy vůbec nedělají,“ říká psycholog Euler. Podle něj se žena nejprve dívá do obličeje, aby zjistila něco o charakteru muže.
Takže muži myslí jen „na to jedno“, zatímco ženy zajímá charakter. Jak ale mohou na první pohled zjistit, kdo jim je sympatický? Na co přesně se zaměřují? Vědci tvrdí, že hledáme podvědomě soulad se sebou samými a mnohé páry skutečně mají podobné rysy v obličeji. Je to ale jen jeden z mnoha faktorů, které páry spojují. „Záleží to i na konkrétních situacích, na tom, co společně zažijí,“ usměrňuje tuto teorii Euler.
Voníme si? Tak se k sobě geneticky hodíme
Joelle Apterová je přesvědčena, že toho pravého najdeme jen tehdy, pokud se k němu biologicky hodíme. Tato švýcarská genetička na tom postavila svůj byznys a provozuje seznamku GenePartner s genovou analýzou. „Láska na první pohled? Tam jde hlavně o to, že můžeme toho druhého cítit a zjistit, jestli souhlasí chemie. Každý má svůj osobní takzvaný tón vůně, který cítíme podvědomě, když někoho potkáme,“ říká Apterová. „Když se lidé cítí a mají pocit, že k nim ten druhý patří, že je to ten pravý, je to biologie a genetika, které nám říkají, že to souhlasí,“ tvrdí Apterová.
Můžeme opravdu cítit partnera, který se k nám hodí, protože můžeme nepřímo cítit geny? Při pokusu odebrali vědci vzorek slin pěti ženám a dvěma mužům. Porovnání DNA prokázalo, že ke každému z testovaných mužů by se z genetického hlediska hodily vždy dvě z pěti testovaných žen. Ale potvrdí genetickou „náklonnost“ i čichová zkouška?
Záludná antikoncepce
Muži dali pro tento účel k dispozici svá nošená trička, protože v jejich osobní vůni jsou k dispozici informace o jejich imunitním systému – a právě ty ženy podvědomě vnímají. Čichová zkouška ale ukázala velké rozdíly – dvě dívky se na základě ní potkaly jen s jedním geneticky doporučeným partnerem ze dvou, naopak dívce, které testy DNA nedoporučily žádného z obou figurantů, jeden z nich „docela voněl“.
Čím to je? Podle Joelle Apterové za tím může být antikoncepce. „Ta dojem hodně zkresluje. Navozuje na biologické bázi pocit, že je žena těhotná, aby nevyhledávala už nikoho, s kým by mohla otěhotnět,“ tvrdí Apterová. Když podle ní člověk bere antikoncepci, může si vybrat nesprávného partnera.