11. května 2024 14:02

Nejsilnější polární záře nad Českem i Evropou na čerstvých snímcích

Mimořádná sluneční aktivita přináší i jedinečný pohled na českou noční oblohu.

Na mnoha místech Česka byla v noci z pátku na sobotu vidět polární záře. Jde o nejsilnější polární záři od roku 2003. Na síti X to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Pro její pozorování je podle meteorologů důležitá jasná a tmavá obloha a výhled nad severní obzor. Že by záře mohla být tento víkend vidět, odborníci očekávali. Důvodem je mimořádně eruptivní aktivita Slunce v posledních dnech.

„Se setměním už je zřejmé, že polární záře je vidět velmi silně. Její intenzita se může ale velmi rychle průběžně měnit,“ uvedl ČHMÚ v pátek večer. Později doplnil, že jde o nejsilnější polární záři za posledních 21 let. Pod příspěvek na síti X lidé připojili desítky fotografií se zaznamenanou polární září. Podle příspěvků ji pozorovali mimo jiné v Plzni, Českém Krumlově, na severní Moravě, v Olomouci, ale i v Brně či na Blanensku.

„V nocích z pátku na sobotu a ze soboty na neděli jsou šance k zaznamenání či i spatření polárních září ze středních zeměpisných šířek, tedy i z Česka a Slovenska. Důvodem je bouřlivá aktivita Slunce, které za poslední den vyprodukovalo deset silných erupcí. Oblaky plazmatu by měly zasáhnout naši planetu v průběhu pátečních nočních hodin a způsobit geomagnetické bouře trvající pravděpodobně přes celý víkend,“ uvedl už dříve astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Záře by mohla být nad Českem silná ještě na sklonku víkendu, tedy v noci na pondělí, kdy by se měla roztrhat oblačnost.

Polární záře, které lze u nás pozorovat, bývají obvykle velmi slabé. Nezkušení pozorovatelé si je podle Horálka mohou splést se světelným znečištěním nebo červánky. Takzvaná Aurora Borealis patří mezi nejkrásnější přírodní úkazy na obloze a celkem běžné jsou v polárních oblastech, kde jsou viditelné po celé obloze.

„V Česku a na Slovensku nečekejte jasné záře jako v severských oblastech, obvykle jsou zaznamenatelné jen fotograficky a očima je těžké je spatřit, mimo jiné i kvůli přemíře škodlivého světelného znečištění z měst,“ řekl Horálek. Zájemci i jejich pozorování by měli sledovat stránky SolarHam nebo SpaceWeatherLive, či aplikaci Aurora Alerts.

Zdroj: CNN, ČTK

Video, které jste mohli minout: Letošní úplné zatmění Slunce

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom