16. listopadu 2016 06:00

VIDEO: Neurochirurg, který zavraždil 60 lidí. Seznamte se s doktorem Swangem, sériovým vrahem z USA

Příběh lékaře s neukojitelnou touhou zabíjet.

Nadaný student, který nesnášel kritiku, a později špičkový neurochirurg Michael Swango měl jednu neblahou vlastnost – chorobně toužil zabíjet lidi. Prokázat mu tuto zálibu ale nebylo vůbec jednoduché. Odhaduje se, že v letech 1978–1997 se podílel na šesti desítkách smrtelných otrav a nečekaných úmrtích v nemocnicích napříč Spojenými státy a také v Zimbabwe. S vyšetřovateli z FBI hrál smrtící hru na kočku a myš a pokaždé, když si pro něj přišli, jednoduše zmizel. Přesto i bezchybný Swango udělal osudovou chybu.

Agenti FBI doktora Swanga dopadli v roce 1997 ve chvíli, kdy se ze Zimbabwe, kde mu začínala hořet půda pod nohama, vracel pod svým pravým jménem do USA. Na letišti v Chicagu se všímavý imigrační úředník podíval do tehdy nově zaváděného elektronického registru hledaných osob, aby zjistil, že před ním stojící sympatický chlapík je hledaný Interpolem. Swango si přitom chtěl v USA vyřídit nový pas – měl v té době domluvenou práci v Královské nemocnici v Saúdské Arábii.

Máme na něj jen padělání dokumentu

Zatčení Swanga byla jedna věc, jeho odsouzení věc druhá. Aby vyšetřovatelé vůbec dostali doktora za mříže, obžalovali ho nejprve z padělání federální listiny a zneužití poštovního úřadu k jejímu doručení. Šlo o to, že Michael Swango si před časem kvůli přijetí do jedné americké nemocnice zručně vyrobil diplom na falešné jméno. Soud odsoudil Swanga na 41 měsíců žaláře.

Po celou tu dobu se týmy FBI horečně snažily vyhledat v chorobopisech podivně zemřelých pacientů v nemocnicích, kde Swango působil, jakékoliv náznaky svědčící o tom, že je zabil. Nakonec byla exhumována čtyři těla a provedena toxikologická analýza. Týden před vypršením trestu stanul Swango znovu před soudem, tentokrát pro čtyřnásobnou vraždu. Swango se okamžitě přiznal a v roce 2000 dostal trojnásobný trest doživotí bez možnosti propuštění.

Ani ve vězení ale nebyl zcela bezpečný. Dokázal vyrobit jed prakticky z čehokoliv a i za mřížemi se pokoušel vraždit – nabízel se jako lékař spoluvězňům. Odborníci charakterizují jeho stav jako nevyléčitelný. Odhaduje se, že během své kariéry zabil nejméně 60 lidí.

(mih)

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom