28. listopadu 2018 06:00

Kokain za 53 milionů dolarů objeven díky mořské želvě

Mezinárodní zločin hledá v oblasti distribuce tvrdých drob nejnemožnější cesty, jak dostat svůj kontraband k uživatelům. Jedna zásilku ale prozradila želva.

Kokain

Co je kokain zač, bylo vysvětleno mnohokrát, takže jen krátce. Kokain, též benzoylmethylekgonin, je bílá, mikrokrystalická látka rozšířená především jako droga, která se získává z jihoamerického keře jménem rudodřev koka (Erythroxylon coca). Pokud byste ho chtěli vidět na vlastní oči, není nutno jezdit do Kolumbie, stačí vyrazit do botanické zahrady v Troji, roste kousek od jezírka ve skleníku Fata Morgana. Obsahová látka, tropanový alkaloid, slouží jako základ pro výrobu kokainu, který účinkuje jako silné stimulancium a lokální anestetikum tím, že blokuje proud sodíku v nervových vláknech. Dobře zabalené balíky kokainu se dají přepravovat i pod vodou. Jednou z technik bylo balíky vléci pod vodou a v případě kontroly stačilo přeříznout vlečné lano a důkazy zmizely na mořském dně.

Nešťastná želva

V rámci velké mezinárodní akce Operation Martill, v jejímž průběhu bylo zabaveno 6755 kilogramů kokainu a 6,35 kilogramů marihuany, byla na misi vyslána i Thetis, loď pobřežní stráže. Během akce narazila na „pole“ odpadu, v němž plavala mořská želva. A měla evidentní problém. Byla zamotaná do šňůr a jediný způsob, jak ji osvobodit, spočíval ve spuštění člunu a přeřezání lanek.

To, že se nejen želvy, ale i celá řada dalších mořských tvorů včetně kytovců chytí do rybářských sítí, je relativně běžná záležitost. Ale že by se mořská želva zamotala do lanek, kterými bylo k sobě spojeno 26 balíků s kokainem, to už je skutečná rarita. Celková váha kokainu byla 1800 liber, tedy 816, 5 kg, a v amerických médiích je jeho hodnota odhadnuta na 53 milionů dolarů. Přepočteno na koruny by to při dnešním kurzu činilo 1 209 990 000 korun.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom