VIDEO: Musíme to opravit. Podívejte se, kvůli čemu 280 000 řidičů denně objíždělo Sanfranciskou zátoku

Když se starý most rozbije, musí se nahradit novým. V případě části mostu Bay Bridge mezi San Franciskem a Oaklandem to ale nebyla žádná legrace.

Kalifornie patří mezi nejbohatší státy USA, takže když přijde řeč na vůbec nejdražší projekt financovaný z veřejných peněz, bavíme se rovnou o miliardách dolarů. Tím projektem byla výstavba nového visutého mostu přes Sanfranciskou zátoku z Oaklandu k ostrovu Yerba Buena. Most se stavěl v letech 2002–2013 a stál 6,4 miliardy dolarů. Cílem této monstrakce bylo nahradit východní část původního mostu z roku 1936, který byl málo odolný vůči zemětřesením. Most je součástí komplexu mostů známých jako Bay Bridge a denně přes něj projede 280 000 aut. Propojit nový most s původním byl technický a logistický zázrak.

Oba mosty nějakou dobu stály vedle sebe, dnes už ale z původního zbylo jen málo. Postupně se demontuje a do roku 2018 by měl zmizet úplně. O jeho nahrazení novým mostem rozhodla série silných otřesů půdy v minulém století. Při zemětřesení o síle 6,9 stupně Richterovy škály ze 17. října 1989 známém jako Loma Prieta spadla na vozovku část konstrukce, přičemž přišel jeden člověk o život. Další silný otřes přišel v roce 1994. Konstrukce nového mostu otevřeného v roce 2013 je dimenzovaná pro zemětřesení do síly 8,5 stupně Richterovy škály.

Most se stavěl pomocí hlubinného kesonu

Stavba původního mostu Bay Bridge v San Francisku (jeho oficiální název je San Francisco-Oakland Bay Bridge) v letech 1933–36 byla na tehdejší dobu inženýrským zázrakem. Aby mohli dělníci ukotvit pilíře na dně zátoky, pracovali v kesonu ponořeném do hloubky 70 metrů. Vzduch dělníkům přivádělo 55 ocelových trubek. Aby bylo možné zapustit pilíře do skalního podloží, museli nejprve dělníci na dně zátoky pomocí vodních trysek odstranit vrstvu bahna a drobných naplavenin silnou přes 30 metrů.

Na stavbě pracovalo celkem 8300 dělníků, z nichž 24 zemřelo. Pro srovnání – při stavbě Brooklynského mostu v New Yorku zahynulo 27 lidí (z celkových 600 dělníků) a stavbu slavného mostu Golden Gate zaplatilo životem 11 lidí.

Bay Bridge tvoří vlastně soustava tří mostů. Ze San Franciska na ostrov Yerba Buena vede dvojice visutých mostů zavěšených na lanech, které se uprostřed opírají o centrální kotvicí pilíř. Z Yerba Buena pak most pokračuje jako konzolový most do Oaklandu. Všechny tři mosty dohromady měří přes 7 kilometrů, na ostrově Yerba Buena je navíc propojuje tunel.

Most byl koncipován jako dvoupodlažní, přičemž ve spodním patře měly původně jezdit vlaky a nákladní automobily. Krátce po jeho dokončení se ale i toto patro uzpůsobilo provozu osobních aut. Stavba mostu stála tehdy 77 milionů dolarů.

(mih)

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom