Jak korunovaci Karla III. oslavili v Austrálii a na Novém Zélandu? Monarchie tam visí na vlásku

Premiéři obou zemí byli v sobotu v Londýně. Jak Austrálie a Nový Zéland oslavily korunovaci Karla III.?

Austrálie a Nový Zéland dnes oslavily korunovaci britského krále Karla III. jednadvaceti dělovými salvami ve svých hlavních městech, informují místní média. Představitelé obou zemí se v sobotu zúčastnili korunovačního obřadu v Londýně a slíbili věrnost králi, ač se označují za republikány a otevřeně o tom i mluví.

Čtěte také: Hloubavý král, odpadlík Harry a žijící odkaz Diany. Co si pamatovat z korunovace?

Král Karel III. je hlavou státu v Austrálii, na Novém Zélandu a v dalších 12 zemích Společenství (Commonwealth) mimo Spojené království, ačkoli jeho role je převážně ceremoniální.

Austrálie a Nový Zéland dnes uspořádaly akce na oslavu korunovace. Televize ABC odvysílala dělové salvy před australským parlamentem v Canbeře. Vojenská přehlídka, která měla následovat, byla zrušena kvůli špatnému počasí, uvedla na Twitteru australská obrana.

Na Novém Zélandu armáda vypálila 21 dělových salv z Point Jerninghamu v hlavním městě Wellingtonu. V Aucklandu se pak už v sobotu několik památek rozzářilo do fialové barvy monarchie.

Přesluhující nadvláda?

Australský premiér Anthony Albanese i jeho novozélandský protějšek Chris Hipkins byli v sobotu v Londýně na korunovaci ve Westminsterském opatství. Albanese i Hipkins jsou pro to, aby se jejich země rozešly s monarchií, ale prohlásili, že i nadále budou slibovat věrnost králi Karlovi.

Smrt královny Alžběty II. loni v září znovu rozvířila debatu, zejména v Austrálii, o potřebě zachovat vzdálenou konstituční monarchii. V roce 1999 se v zemi konalo referendum o tom, zda se má stát republikou, v němž se 55 procent voličů vyslovilo proti. Průzkumy veřejného mínění z poslední doby většinou ukazují mírnou většinu ve prospěch republiky.

Albanese ani Hipkins ale nijak aktivně neusilují o to, aby se jejich země zbavily monarchistického zřízení.

Zdroj: ČTK, Stuff

Karel Ryška

šéfeditor FTV Prima, COOL & ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom