Pomáhají počítačové hry, anebo škodí? Definitivní a jasná odpověď!
Máme pro vás jednoznačnou odpověď na otázku, která trápí hráče i jejich rodiče.
Když dojde řeč na hraní počítačových her, lidé se skoro vždy pohádají. Ti, kdo si hrají, tuto zábavu obhajují – ti, kdo ne, ji zase odsuzují. Obě strany mají samozřejmě spousty argumentů. Tak jak to tedy je?
Obecně se dá říct, že svět je natolik nespravedlivý, že když vás něco baví, většinou to pro vás není zdravé. Platí to o alkoholu, nikotinu i spoustě dalších dobrot. A jak je to s počítačovými hrami?
Pokud by vám měl někdo odpovědět opravdu poctivě, pak vám řekne, že netuší. Hraní počítačových her je totiž natolik nový fenomén, že ještě jeho přesné důsledky neznáme. Zatím ještě nestačila dorůst generace, která si na počítačích hrála opravdu odmalička – tito první počítačoví geekové ještě ani nezačali stárnout. Třeba se ukáže, že v důchodovém věku jim hraní v mládí opravdu zásadně pomohlo – anebo se projeví naprostý opak.
Ale existuje už nyní spousta vědeckých studií, které se hraním a jeho důsledky zabývají, každá ze svého zorného úhlu. Tak na co vědci přišli?
Dobrá zpráva: Hraní vás udělá chytřejšími!
Vědci z Queen Mary University of London zjistili, že ti, kdo hrají hry, zvyšují svou schopnost adaptovat se. Studovali skupinu 72 dobrovolníků, kteří předtím počítačové hry nehráli. Ti pak museli hrát po několik týdnů různé druhy her a pak dostali psychologické testy, Ukázalo se, že zdaleka nejlepší schopnost adaptace a multitaskingu v nich prokázalo ti, kdo hráli strategické hry (konkrétně Starcraft), mnohem hůře na tom byli hráči nenáročných simulací (The Sims). Za poznámku stojí i fakt, že všichni dobrovolníci byli ženského pohlaví: nepodařilo se totiž sehnat žádné muže, kteří by nehráli méně než 2 hodiny týdně… Více informací o studii TADY.
Špatná zpráva: Hraní vás udělá hloupějšími!
V odborném časopise Psychological Science byl zveřejněn vědecký výzkum, který studoval rodiny šesti- až devítiletých chlapců. Polovině rodin vědci zapůjčili počítačové hry určené dětem. Po nějaké době porovnávali, jak si chlapci vedou ve škole a v inteligenčních testech. Jak asi očekáváte už podle nadpisu, ti s hrami dopadli o dost hůř… Více informací o pokusu TADY.
Dobrá zpráva: Hraní vás přece jen udělá chytřejšími!
Vlastní výzkum o počítačových hrách si nechala zpracovat i americká armáda, respektive námořnictvo. A na co se přišlo? „Zjistili jsme, že hraní vhodných her zvyšuje kognitivní schopnosti až o 20 procent,“ uvedl šéf výzkumu Ray Perez. Kromě toho také zlepšují krátkodobou paměť a schopnost vymýšlet nová řešení. Prý k tomu stačí hrát dva až dva a půl roku… Více informací o studii najdete TADY.
Špatná zpráva: hraní vám nezlepší reflexy!
Tři američtí psychologové studovali studie o počítačových hrách a dospěli k závěru, že hraní vám reflexy nezlepší. V práci vydané v časopise Frontiers in Psychology tvrdí, že hraní her zlepšuje reflexy jen v jediné oblasti – právě v dalším hraní jiných počítačových her. Starší práce podle nich měly zcela špatnou metodiky výzkumu. Více informaci o jejich studii najdete TADY.
Dobrá zpráva: hraní vám zlepší reflexy!
Na univerzitě v Rochesteru zkoumali vliv hraní na reflexy. Testovaní hráli dvě počítačové hry: akční střílečku Medal of Honor a spíše logickou Tetris.Ti, kteří hráli akční hru, pak projevovali lepší vizuální vnímání a také rychlejší reflexy. Více informací o studii najdete TADY.
Špatná zpráva: hraní způsobuje agresivitu!
Jen pro připomenutí: před rokem dvacetiletý Adam Lanza zastřelil svou matku, potom vtrhl do základní školy Sandy Hook v americkém Newtownu ve státě Connectitcut, kde postřílel 20 malých dětí, šest učitelek a nakonec zabil sám sebe. Psycholog Brad Bushman se v americkém deníku zamyslel nad škodlivostí počítačových her v souvislosti s masakrem, který způsobil pravidelný hráč počítačových stříleček Adam Lanza. Bushman přiznává, že nemáme důkazy o tom, jak hry způsobují podobné násilné excesy. Ale máme podle něj dost náznaků.
Zkoumal studie, které se agresivitě a hraní věnují – zjistil, že počet těch, které popisují hry jako negativum, je osmačtyřicetinásobně větší, než ty, které ve hrách vidí něco dobrého. Více informací o studii najdete TADY.
Dobrá zpráva: hraní nezpůsobuje agresivitu!
K přesně opačnému výsledku dospěl psycholog Peter Gray v časopise Psychology Today. Podle něj jsou počítačové hry jedním z mála míst, kde dnes děti nacházejí svobodu. Veřejný prostor je stále více hlídaný, monitorovaný a řízený, takže opravdové místo ke hraní je dnes často spíš ve virtuální realitě. Současně tvrdí, že je pokrytecké rozhořčovat se nad tím, že nějaké dítě si dvě hodiny hraje na PC, aniž bychom si stěžovali na to, že jiné si čtyři hodiny denně čte krváky. Na několik příkladech vědeckých studií ukazuje, jak konkrétně hraní zmírňuje agresivní chování. Více informací o studii najdete TADY.
Špatná zpráva: hraní opravdu způsobuje agresivitu!
Tým amerických a nizozemských vědců studoval agresivitu spojenou s počítačovými hrami na skupině 833 adolescentů. Zajímavé bylo už jen to, že z celé této skupiny nehráli na počítači jen tři chlapci. Podle výzkumu se ukázalo spojení mezi hraním agresivních her a agresivitou ve skutečném životě. Slovy vědců: “Hraním agresivních her se chlapci utvrzovali v tom, že agresivní řešení fungují i v realitě mimo počítačový monitor.“ Více informací o studii najdete TADY.
Dobrá zpráva: hraní způsobuje štíhlost!
Amanda E. Staianová pro časopis Obesity vytvořila studie, která měla za úkol zjistit vztah mezi obezitou mladých a hraním počítačových her. Zjistila, že u obézních teenagerů a adolescentů mohou počítačové hry výrazně pomoci s hubnutím. Nutno ale dodat, že obézní mladíci museli hrát na konzoli Wii, což znamená, že se u toho museli hýbat. Průměrně za 20 týdnů shodili dva kilogramy… Více informací o studii najdete TADY.
Špatná zpráv: hraní způsobuje nadváhu!
Japonci ale přišli na opak: čím víc hrajete, tím větší je šance, že budete bojovat s nadváhou. Výzkum vyšel v časopise American Journal of Clinical Nutrition. Podle něj způsobuje už jen jediná hodina hraní větší chuť k jídlu než většina jiných činností. A protože je hraní zcela sedavá záležitost, přijaté kalorie se ani nemají kde spálit. Více informací o studii najdete TADY.