Počítačové hry z nás dělají lepší lidi. Platí to i pro drsné střílečky
Počítačové hry představují pro spoustu lidí zlo. Nejnovější výzkumy však ukazují i jejich přínos. A není vůbec malý...
Počítačové hry se většinou skloňují v souvislosti s možnými negativními dopady, ale vědci a programátoři jim připisují i pozitivní vliv na zdraví, vzdělávání a další sociální dovednosti, napsala agentura AFP.
Vtahující moc her slouží k čemukoli od povzbuzení dětí, aby se stravovaly zdravěji, přes pomoc seniorům k udržení mozkových funkcí až po řešení takových problémů, jako je bída či klimatické změny.
Většina Američanů v nedávném průzkumu veřejného mínění uvedla, že vnímá spojení mezi násilnými počítačovými hrami a násilnickým chováním. Mnoho vědců ale uvádí, že existuje jen málo důkazů, že by hraní her mohlo v hráčích probouzet násilnické sklony. Naopak poukazují na řadu pozitivních dopadů.
Lepší mozek? Proč ne!
„Hry mohou mít pozitivní účinky především na psychologické funkce," řekl Jason Allaire ze Severokarolínské státní univerzity. V její laboratoři zaměřené na přínos hraní se vědci zaměřují na poznávání a učení. „Snaží se pochopit přesné mechanismy, jako je například vliv na rychlost reakcí a paměť," dodal.
Lidé proti mimozemšťanům: válku o vesmír vyhraje člověk
Allaire vedl nedávnou studii, která zjistila, že senioři hrající počítačové hry se emočně cítili lépe než jejich nehrající vrstevníci. I když studie zatím nenabízí jasné spojení mezi příčinou a důsledkem, Allaire věří, že další výzkum tuto spojitost nakonec odhalí.
„Počítačové hry mají špatnou pověst, protože se často hrají nadměrně," prohlásil Allaire. „Ovšem vinit hry ze společenských neduhů je zjednodušující," dodal.
Připustil nicméně, že po vlně případů hromadné střelby, kterých se dopustili lidé hrající násilné počítačové hry, jsou vědci nuceni své postoje revidovat. „Pokud jako vědec řeknu, že si myslím, že hry mají pozitivní vliv, pak by bylo pokrytecké tvrdit, že nemohou mít také negativní dopad," řekl.
Jak velké herní firmy, tak nezávislí vývojáři už vytvořili spoustu her, jejichž cílem je povzbudit pozitivní dovednosti a návyky. Nová společnost Jive Health, kterou založil student Severozápadní univerzity Dennis Ai, přišla s mobilní hrou povzbuzující děti, aby jedly víc ovoce a zeleniny. Jejím cílem je bojovat proti dětské obezitě.
Hraním proti obezitě
Ve hře děti musejí najít jablka a další ovoce pro své zvířecí postavičky a zároveň pořídit fotografie opravdového jídla, aby mohly postoupit do další úrovně. „Děti si tu hru opravdu užívají, vypadá to velmi slibně," řekl Ai, jehož tým získal cenu Innovation Challenge sponzorovanou neziskovou organizací Partnerství za zdravější Ameriku. „Nemůžete naučit děti jíst zdravěji jen tím, že jim o tom budete kázat," dodal Ai.
Dokonce i tolik kritizované „střílečky" mohou mít světlou stránku: studie Torontské univerzity prokázala, že hraní stříleček či počítačových her, v nichž se řídí auto, a to dokonce i po krátkou dobu, zlepšuje schopnost najít ukrytý cíl.
Facebook jako špion: prozradí o vás úplně všechno
Podle výzkumníka Iana Spenceho tato vizuální dovednost může být člověku užitečná. „Je nezbytná pro kontroly zavazadel, prohlížení rentgenových snímků nebo ultrazvuku, interpretaci satelitních snímků, odhalování kamufláže nebo jen zaznamenání tváře známého člověka v davu," řekl.
Hry jako kotva
Vědci z dětské nemocnice v Bostonu zjistili, že počítačová hra může pomoct dětem s návaly vzteku zvládat vlastní emoce. Hra, kterou k tomu využili, vyžaduje střílet po nepřátelských vesmírných lodích, ale nezasáhnout spřátelené. Když srdeční tep stoupne nad určitou úroveň, hráči ztrácejí schopnost střílet, což je učí, jak se udržet v klidu, uvedla studie nemocnice zveřejněná v časopise Adolescent Psychiatry.
Další hra nazvaná Dárfúr umírá, kterou vytvořili studenti Jihokarolínské univerzity, má zvýšit povědomost o humanitární krizi v této africké oblasti. A studie z roku 2004 prokázala, že chirurgové hrající počítačové hry dělali méně chyb, z čehož se dá odvodit, že jim pomohly posílit soustředění a koordinaci.
ČTK