reklama

Lidé proti mimozemšťanům: válku o vesmír vyhraje člověk

Alespoň nějaká dobrá zpráva: kdyby došlo k mezihvězdnému konfliktu s nepřátelskými civilizacemi, lidstvo by mělo díky svým vlastnostem velkou šanci na výhru.

Zatím nedokážeme vyřešit ani tak „malé“ války, jako jsou boje v Sýrii, neustálé konflikty na Balkáně nebo v Africe. Ale jednou asi dojde k tomu, že se lidstvo dostane do vesmíru. A možná tam potkáme mimozemšťany, kteří nebudou úplně přátelští. Jak by dopadla válka s nimi?

Na tuto otázku se pokusili v nové studii odpovědět Thomas Targett a Duncan Forgan, vědci z Institute for Astronomy na University of Edinburgh.

Mladí astronomové se pokusili matematicky simulovat, jaké strategie by byly v takovém konfliktu nejvýhodnější. A zjistili, že právě ty, které používají lidé. Aby takový výzkum mohl vůbec vzniknout, museli vědci nejprve říci, jak by se mohli mimozemšťané chovat – a protože jsme zatím žádné cizí civilizace neobjevili, použili údaje o smyšlených mimozemšťanech. Našli je v počítačové hře Starcraft II.

Jde o jednu z nejoblíbenějších počítačových her na světě, v níž se konají velké mezinárodní turnaje. Hráči v ní v roli jedné ze tří ras bojují o vládu nad galaxií. Každá rasa má přitom vlastní možnosti a metody, které docela dobře odrážejí i reálné evoluční a ekonomické strategie. Zatímco Protosoové jsou technologicky vyspělá rasa spoléhající se na pomalou expanzi, Zergové připomínající filmové Vetřelce zase dobývají co nejrychleji a spoléhají se na své množství. Třetí stranou konfliktu jsou lidé využívající hlavně inovace a improvizaci.

Největší teleskop světa startuje. Vše, co jste o něm chtěli vědět

Vědci naprogramovali každé rase dvě nejčastější strategie, respektive modely chování. Pak je srovnali s obrovským počtem konkrétních realizací různých scénářů. Software, který pro tento účel vytvořili, pak stanovil, jaká rasa a jaká strategie by v takovém konfliktu uspěly nejlépe. Model nechali simulovat celkem stokrát – pokaždé válka o galaxie probíhala trošku jinak. Vítězem se stal ten, kdo dobyl nejméně 70 procent galaxie.

Člověk vítězný

Ukázalo se, že zdaleka nejúspěšnější je „mikrostrategie“ lidí. Tedy postup, kdy lidé s použitím malého počtu zdrojů rychle útočí na zatím slabého nepřítele. V největším množství scénářů uspěla právě tato metoda, která nejlépe využívala zdroje a současně nemrhala jednotkami. Osvědčila se proti nepřátelům, kteří zdroje hromadí a pak útočí s velkým počtem jednotek i proti technologicky vyspělejším protivníkům, kteří spoléhají především na pokočilost svých jednotek a na výzkum.

Vědci samozřejmě přiznávají, že jejich výzkum se nedá aplikovat na reálné konflikty. „Stejně nás ale těší, že bychom vyhráli!“ dodávají autoři studie… Celou studii najdete TADY.

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
13:55 15:10
0%
DNES V TVLetem světem Foto:
20.00
DNES V TVHlavní postavy Grimm III Foto:
20.15
DNES V TVSpratci na zabití Foto:
20.15
DNES V TV
22.00
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVZdeněk se kření Foto:
21.30
DNES V TVMyšlenky zločince Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama

\n