Nesmrtelnost! Kdy člověk poprvé nahraje svůj mozek do počítače?
Sen o lidské nesmrtelnosti je na dosah. Vědci v tichosti pracují na možnosti nahrát mozek do počítače.
Někdy kolem roku 2070 by inteligence počítačů měla překonat tu lidskou, předpovídá řada futurologů. Patří mezi ně například slavný Ray Kurzweil, který tento okamžik nazývá singularitou. Co to bude znamenat pro člověka a jeho další vývoj? A jak se to dotkne vás osobně? Možná mnohem víc, než si teď můžete myslet…
Lidská budoucnost je podle něj spojená s počítači – a zřejmě s jejich spojením s člověkem. Lidé budoucnosti budou kyborgové, propojení pomocí implantovaných čipů s počítači. Anebo dokonce úplně přesunou své vědomí do komputerů? Podle některých vizionářů by dokonce mohly počítače předběhnout člověka už za pouhých 16 let.
K této budoucnosti teď vedou rovnou tři cesty:
- Přestože projevy umělé inteligence ještě nejsou vidět, plány na její vývoj už existují – a řada velmocí se jimi dokonce veřejně chlubí. O těch tajných, armádních, samozřejmě nic nevíme; nepochybujeme však, že také existují. Například Evropská unie už spustila projekt, který by měl za 26 miliard korun vyrobit křemíkový mozek s vlastnostmi podobnými tomu lidskému. Tento Human Brain Project vede Švýcar Henry Markham – a právě v těchto měsících dokončuje prototyp umělého krysího mozku. Ten má být prvním stadiem, které povede vědce dál, v ideálním případě až k mozku lidskému.
- Stejně intenzivně pokračuje práce na mapování mozkových vln. Čím víc se toho o nich vědci dozvídají, tím intenzivněji se blíží k okamžiku, kdy bude moci člověk ovládat počítače pouhým povelem mozku: přístroj sám zmapuje, jakou mozkovou vlnu mozek právě spustil – a pak spustí zamýšlený povel.
- Třetím kamínkem mozaiky je stále rychlejší výkon počítačů. Lidský mozek pořád ještě jakýkoliv počítač překonává v tom, kolik toho dělá najednou. Nejde jen o „obyčejné“ počítání, ale také sledování spousty procesů v těle, vnímání světa kolem nás i vyhodnocování všeho, co se kolem děje. Zdaleka ještě nejsme sto takový výkon napodobit v počítači. Ale stále se zvyšující výkony by mohly způsobit, že nás počítače jednou předstihnou…
Co s tím?
Výše zmíněný Ray Kurzweil už roku 2005 předpověděl, že počítače nás dotáhnou inteligenčně už do roku 2029. Tehdy mu ještě věřil jen málokdo; dnes už je jeho názor mnohem přijímanější. Například už ani ten nejlepší lidský šachista nemá šanci porazit specializovaný počítač. Prokázalo se to při slavném duelu Garryho Kasparova proti počítači Deep Blue. Jeden z nejlepších šachistů všech dob v 19 tazích podlehl robotovi; podle analýz především kvůli psychice – dělal chyby, jichž by se normálně nedopustil.
Když to vyjde, bude možná člověk poprvé stát tváří v tvář opravdové nesmrtelnosti. A teprve pak se bude muset vypořádat s tou nejdůležitější otázkou: stojí to vůbec za to?
Jakmile počítače získají kapacitu pojmout lidskou paměť a současně dokážeme napodobit strukturu lidského mozku v počítači, neměl by být problém nahrát do počítače naši mysl. Anebo to problém bude? Stále toho víme o mozku moc málo na to, abychom si dokázali představit, jaké důsledky by měla na lidskou psychiku existence bez těla. A také všech tělesných vazeb, podnětů a dalších vjemů.
Podle Kurzweila bude právě psychologie tou největší výzvou, s níž se budou tyto projekty potýkat. Ale když to vyjde, bude možná člověk poprvé stát tváří v tvář opravdové nesmrtelnosti. A teprve pak se bude muset vypořádat s tou nejdůležitější otázkou: stojí to vůbec za to?
Někteří vědci těmto snahám vůbec nevěří. Patří mezi ně například Ernest Davis, expert z New York University. Podle něj je sen o nesmrtelnosti jen utopie. Věří mu jen nedospělí lidé, kteří se nejsou schopní smířit s vlastní smrtelností. Tedy s tím, co dělá člověka člověkem. Protože k myšlence, že náš život je konečný a nikdo neví, co přijde potom, se nějakým způsobem vyjadřuje celá naše kultura a veškerá naše psychika…