9. ledna 2018 12:32

V Peru odhalili trosky 1500 let starých místností kultury Močiků

Už před 1500 lety měli Močikové sněmovnu určenou jen elitám.

Močická sněmovna

Archeologové v Peru odhalili trosky dvou místností, které před 1500 lety používali k politickým ceremoniálům příslušníci starodávné kultury jihoamerických předinckých Močiků. Podobné komnaty byly dosud znázorněny jen v dobových ilustracích. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Trosky se nacházejí v archeologickém komplexu Limón v regionu Lambayeque na severozápadě Peru. Nález by archeologům mohl pomoci lépe pochopit, jak vypadal politický život této starověké pouštní kultury před jejím nečekaným zánikem.

V jedné z místností jsou dva trůny – jeden zřejmě sloužil panovníkovi, zatímco druhý byl určen pro váženého hosta. V komnatě se patrně konaly slavnostní hostiny. V druhé z místností se nachází kruhové pódium, které zřejmě sloužilo k oficiálním oznámením. Pro Močiky byly tyto politické tradice velmi důležité, což dokládá i skutečnost, že je znázornili ve své keramice, uvedl archeolog Walter Alva. Místnosti, na jejichž stěnách jsou vyobrazeni lachtani a ryby, podle něj sloužily jen elitám. Odhaduje se, že stavba celého komplexu skončila v pátém století.

Močikové měli rádi sex

Močikové vládli v pouštní oblasti na pobřeží Peru v letech 100 až 700 našeho letopočtu a patřili k jedné z několika kultur v zemi před vzestupem Incké říše. V suché oblasti se jim podařilo vybudovat zavlažovací systémy a pěstovat rostliny. Vyráběli sofistikované předměty ze zlata a sochy, na kterých často znázorňovali sexuální akty.

Řada odborníků se shoduje, že zánik kultury Močiků způsobila klimatická událost, možná spojená s fenoménem El Niño, který je i dnes na severu země příčinou silných záplav.

Ženy v močické kultuře podle expertů zastávaly důležité politické i náboženské funkce. Loni archeologové z pomocí 3D tiskárny zrekonstruovali obličej močické královny přezdívané "Dáma z Cao", která na území dnešního Peru vládla před 1700 lety. Její ostatky byly nalezeny v roce 2006 v hliněné zřícené pyramidě nedaleko pobřežního města Trujillo. Pohřbena byla s korunou, zlatými a bronzovými předměty a dobovými zbraněmi.

ČTK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom