27. května 2019 06:00

Unikátní fotografie: střílení po lidech jako olympijská disciplína

Vyzvání na souboj znamenalo šanci někoho zabít. V případě olympijského duelu šlo o střelbu voskovými kuličkami.

Paintballový duel jako olympijský sport

Athénské olympijské mezihry, což bylo klání v mezidobí mezi „klasickou“ olympiádou, tedy narušení čtyřletého olympijského cyklu, se uskutečnily od 22. dubna do 2. května 1906 v Athénách. Měly mnoho zajímavých momentů, nicméně my se zaměřme na sportovní střelbu do lidí. Pálilo se voskovými kuličkami o průměru 20 a 30 mm. Na první pohled vypadali duelanti zkřížení se slévači. Měli masky a kryt ruky podobný, jakým disponují dnešní olympijští šermíři, a ochranné obleky ne nepodobné těm slévačským. Střílelo se na 20 a 30 metrů, což už je vzdálenost, na kterou není zcela jednoduché zasáhnout.

Další „paintballové“ olympijské klání se odehrálo na IV. letních olympijských hrách ve dnech 19. července až 3. srpna 1908 v Londýně. Tehdy se her se zúčastnilo 2035 sportovců z 22 zemí, Čechy reprezentovalo 21 sportovců. To už se ale nad zařazením, respektive vyřazením tohoto sportu stahovala mračna. Po olympijských hrách ve Stockholmu roku 1912 došl na vyřazení disciplíny, byť část diváků si přála její zachování.

V současnosti po sobě klučinové (dívek je pomalu) pálí v rámci paintballu i airsoftu, přičemž se jedná o regulérní volnočasovou aktivitu. Otázka návratu duelů na olympijská kolbiště přišla na přetřes před olympiádou v Sydney. V roce 2000 proběhlo hlasování, jehož cílem bylo zjistit, zdali by diváci návrat duelů uvítali. Souhlasilo až 32 % dotazovaných. Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom