2. prosince 2024 07:00

Prokletou loď Achille Lauro sužovaly kolize a požáry. Nejvíc ji proslavili teroristé

V roce 1985 se výletní loď Achille Lauro stala dějištěm jedné z nejdrsnějších kapitol v historii moderního terorismu. Tenhle incident ji proslavil, tragických událostí se na ní ale stalo o mnoho víc a nakonec také vedly k jejímu potopení.

Obří osobní loď jménem Achille Lauro patří mezi plavidla, pro které se hodí označení prokletá. Začala se stavět v době, kdy vypukla druhá světová válka, takže se spuštění na vodu dočkala až v roce 1947. Za dobu své služby se loď pro více než 1300 cestujících a 300 členů posádky dvakrát srazila s jinými plavidly, čtyřikrát na její palubě vypukl požár a došlo i k výbuchu. Nejznámější incident se ale odehrál v roce 1985, kdy loď i s 97 pasažéry na palubě unesli palestinští teroristé.

Čtete také: Masakr v Mnichově: Zásah proti teroristům se vymkl kontrole. Při odplatě umírali nevinní

Nikdo podezřelé muže nezkontroloval

Bylo 3. října 1985 a velké, přibližně 192 metrů dlouhé plavidlo vyrazilo z italského přístavu v Janově na jedenáctidenní výletní plavbu po Středomoří. Bezpečnostní opatření proti terorismu byla tehdy víceméně nulová. Kromě pasů zaměstnanci lodi nekontrolovali nic, takže když v Turecku přistoupili čtyři „cestovatelé z Argentiny“, kteří ale kupodivu neuměli španělsky, nikdo jim nezkontroloval zavazadla. Byla to chyba, protože by v nich našli samopaly sovětské výroby a podomácku vyrobené výbušniny.

Údajní Argentinci byli ve skutečnosti čtyři členové Palestinské osvobozenecké fronty (FLP) a v plánu měli pomstu za izraelský útok na tuniské sídlo Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) a Jásira Arafata. V plánu měli unést loď se všemi 748 pasažéry. Posádce se ale v době, kdy byla většina pasažérů na prohlídce památek v egyptské Alexandrii, rozbil interkom. Stevardi proto zbylé pasažéry obcházeli a klepali jim na dveře kabin, aby je svolali k obědu. Teroristy tím ovšem k smrti vyděsili, protože si mysleli, že pro ně přišla policie. Rozhodli se proto jednat ihned.

Vytasili samopaly a začali střílet kolem sebe, aby vyvolali paniku. Pod pohrůžkou zastřelení donutili posádku a zbylých 97 cestujících shromáždit se na palubě. Kapitána pak instruovali, aby s lodí okamžitě opustil alexandrijský přístav. Cestujícím zkontrolovali pasy a oddělili Brity, Američany a Židy, kterým vyhrožovali zastřelením jako první, pokud nebude vyhověno jejich požadavku na propuštění 50 Palestinců vězněných v Izraeli.

Během jejich běsnění bohužel přišel o život také jeden člověk, 69letý americký invalida Leon Klinghoffer. Byl ochrnutý na spodní polovinu těla a na vozíčku; nemohl proto vyhovět teroristům, když po něm chtěli, aby vyšplhal na horní palubu. Zastřelili ho a jeho tělo hodili do moře. Pak zamířili do Sýrie.

Dlouhé vyjednávání a diplomatické faux-pas

Lodi ovládané teroristy ale syrské úřady odmítly povolit vstup a plavidlo tak nakonec skončilo v egyptském Port Saidu. Po dvoudenním vyjednávání Egypťané nakonec s tichým souhlasem prezidenta Husního Mubáraka únoscům nabídli beztrestný odlet ze země. Údajně tehdy ještě nevyšlo najevo, že spáchali vraždu. I tak tím ale Egypťané rozzlobili nejen veřejnost, ale také Spojené státy, které proti egyptskému letounu s únosci vyslaly stíhačky. Ty letadlo donutily přistát na Sicílii, kde čtyři únosce zatkli.

A ačkoli Italové zadržené Palestince Spojeným státům nevydali, postavili je alespoň před soud a poslali do vězení. Organizátor celého únosu, který se akce vůbec nezúčastnil a byl zadržen s teroristy v letadle, ovšem uprchl a zůstal bez trestu.

Mohlo by vás také zajímat: Před rokem rozpoutal Hamás vraždění. Izrael nyní zveřejnil dosud neviděné záběry z onoho dne

Prokleté lodi se ani po tomto incidentu štěstí nedrželo. Nakonec na ní 30. listopadu 1994 u somálského pobřeží během plavby do Durbanu vypukl obrovský požár. Loď se sice povedlo evakuovat (zahynuli dva lidé a 11 jich bylo zraněno), zachránit ji ale nebylo možné. Následkem obrovských škod do ní začala téct voda a o tři dny později klesla na dno Indického oceánu.

Zdroj: Britannica, ADST, Safety4Sea, American Foreign Service Association

Video, které jste mohli minout: Výletní ledoborec prorazí až 15 metrů silný led. Používá k tomu unikátní výbavu.

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora