7. srpna 2023 12:44

Masakr v Mnichově: Zásah proti teroristům se vymkl kontrole. Při odplatě umírali nevinní

Rok za rokem S1 (3) – Teroristický útok 2

Po olympijských hrách roku 1936, které se v Berlíně odehrávaly za vlády nacistů, byly ty mnichovské v roce 1972 uváděny jako „radostné hry“. Od konce 2. světové války uplynulo 27 let a vláda v Bonnu si od vrcholné sportovní události slibovala zlepšení mezinárodního obrazu západního Německa.

Hry začaly v uvolněné atmosféře. Olympijskou vesnici nikdo nehlídal, kontroly byly minimální a hlídkující policisté většinou neozbrojení. Jak připomínají autoři dokumentární série Svět sportu: Rok za rokem, kterou můžete vidět v úterý večer na Prima ZOOM, neuplynulo ještě ani deset dnů od zahájení sportovních soutěží, když došlo k tragédii.

Přečtěte si také: Masakr sportovců v Mnichově způsobila nezkušenost policie. Teroristy stihl Boží hněv

Před úsvitem 5. září vtrhlo osm členů palestinského hnutí, které si říkalo Černé září, do olympijské vesnice a v části obývané izraelskou výpravou devět sportovců zajali a dva, kteří se postavili na odpor, zabili. Teroristé požadovali bezpečný odlet z Mnichova a propuštění 234 vězňů držených v izraelských věznicích.

Německé úřady, které nejprve souhlasily, se na letišti pokusily rukojmí osvobodit. Policejní zásah se ale vymkl kontrole a vyústil v katastrofu. Při přestřelce zemřelo všech pět teroristů a jeden západoněmecký policista, ve dvou vrtulnících pak uhořelo všech devět izraelských rukojmí. Obraz Německa jako mírumilovné a bezpečné země se rozplynul, sporným byl i fakt, že hry po tragédii dál pokračovaly.

Boží hněv

Izrael reagoval spuštěním tajné operace Boží hněv, jejímž cílem byla likvidace skutečných nebo domnělých organizátorů mnichovské tragédie a dalších útoků na Izrael včetně únosů letadel. Operaci s tichým souhlasem izraelské vlády dostaly na starost zpravodajské služby Mosad, Aman a Šin Bet a zvláštní jednotky Izraelských obranných sil Sajeret Matkal.

Už 16. října 1972 byl v Římě zabit údajný vůdce Černého září Wail Za'ajtira. Následovalo zabití neoficiálního vyslance Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) ve Francii Mahmúda Hamšárího, likvidace vyslance OOP na Kypru a spojky mezi bojovou frakcí OOP Al-Fatahem a sovětskou KGB Hussajna al-Šíra a zabití Iráčana Basila al-Kubajsího podezřelého z pašování zbraní a výbušnin a spoluúčasti na zmařeném atentátu na izraelskou premiérku Goldu Meirovou.

Mohlo by vás zajímat: Olympiáda s Ruskem, nebo bez? Bojkoty a zákazy už historie přinesla, a to i masivní

Přestože operace Boží hněv pokračovala nejméně dalších 20 let, během nichž bylo za vynaložení ohromného úsilí a milionů dolarů zabito několik dalších prominentních Palestinců, nepodařilo se Izraeli potrestat hlavního organizátora útoku v Mnichově, kterým byl terorista Abú Daúd. Naopak se obětmi izraelských agentů staly i nevinné osoby, jako tomu bylo v případě číšníka marockého původu zabitého omylem v létě 1973 v norském Lillehammeru.

Zdroj: The New York TimesEncyclopedia Britannica

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom