6. prosince 2017 10:34

Stovky pterosauřích vajec prozrazují další tajemství létajících plazů

Přišla bouře a zlikvidovala kolonii pterosaurů. Objevena byla až po desítkách milionů let.

Vzpomínáte na Ikrany, živoucí dopravní prostředky ve velkofilmu Avatar? Ne náhodou jsou (až na to peří) podobni pterosaurům, vyhynulým druhohorním plazům, kteří byli zároveň byli prvními obratlovci v historii Země schopní aktivního letu. Ten jim umožňovala křídla tvořená kožovitou blánou, napjatou mezi tělem a prodlouženým čtvrtým prstem. Aktivními letci se pak stali až ptáci a následně netopýři. Pterosauři žili stejně jako jim fylogeneticky příbuzní dinosauři od svrchního triasu (zhruba před 220 miliony let) až do konce křídy před 66 miliony let.

Pterosauři a jejich vejce

Pterosauři byli vskutku podivuhodnými plazy a jejich hmotnost v případě některých druhů činila kolem 130–250 kilogramů. To je dost na to, aby se odlepili od země klasickým letem, takže často hnízdili na útesech a vzlétali skokem dolů. Pterosauři jsou v hledáčku paleozoologů už dlouho, ale jejich vejce byla nalezena až na samém sklonku 20. století. Paleontolog Xiaolin Wang z Chinese Academy of Sciences nyní učinil fenomenální objev – nalezl lokalitu s několika stovkami zachovalých pterosauřích vajec. Objev popsaný v prestižním odborném časopise Science popisuje nejen vejce, ale i 16 zachovalých embryí. „Počítačové tomografické skenování, osteohistologie a mikropreparace odhalují, že některé kosti postrádají rozsáhlou osifikaci později nedovyvinutých embryí, což naznačuje, že mláďata by nebyla schopna letu. Geologický kontext, který zahrnuje alespoň čtyři úrovně embryí a vajec, naznačuje, že došlo ke vzácné situaci, kdy hnízdní kolonii zastihla prudká bouře,“ píší autoři studie v Science.

Je dokonce znám konkrétní druh pterosaura – jedná se Hamipterus tianshanensis z pozdní křídy (geologické období zvané křída probíhalo před 66–145 miliony lety), jenž žil v koloniích podobně jako například dnešní terejové.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom