15. listopadu 2020 00:10

První sérioví vrazi v české polistopadové historii: Kutílek a Kott

Záhy po prezidentské amnestii v roce 1990 dvojice kamarádů z vězení Kutílek–Kott zavraždila čtyři lidi a pátý napadený jen zázrakem přežil průstřel hlavy. Tři z vražd byly spáchány přesně v den, kdy byl v zemi zrušen trest smrti.

Nechvalně proslulým českým sériovým vrahům Michaelu Kutílkovi a Josefu Kottovi stačilo k brutálním činům 26 hodin. Postupně stihli řádit v Nýřanech, na Rokycansku i v Praze.

Dvojice mužů s bohatou trestnou činností. Kutílek na dráhu zločinu nastoupil již v šestnácti letech a za celou svoji kriminální kariéru stihl být dvanáctkrát soudně trestaný.

Seznámili se ve věznici v Minkovicích roku 1988, kam byli odsouzení za krádeže a násilnou trestnou činnost. Kott se pokusil o útěk pomocí rukojmí, ale neuspěl. Svobody se však oba dočkali celkem záhy. V roce 1990 přišla prezidentská amnestie.

Kutílek s Kottem už ve vězení mysleli na budoucnost: dohodli se, že na svobodě budou krást a klidně i vraždit.

Hurá amnestie. Čas vraždit!

Amnestovaný Kutílek opustil vězení 6. ledna, Kott o necelé tři měsíce později. Do akce šli hned.

Ve středu 2. května 1990 dopoledne oznamují západočeští kriminalisté vyšetřování vraždy strážného Františka Korbela. K vraždě došlo v noci v Nýřanech, paradoxně v ten samý den, kdy byl v někdejším Československu zrušen trest smrti. Strážný byl jedenasedmdesátiletý muž, pomáhající si při chůzi holí. Měl prostřelenou hlavu projektilem ráže 7,65 mm. Stopy zápasu na místě činu nebyly zaznamenány, zmizela „jen“ pistole oběti a plný zásobník. Jasný motiv činu? Jistě, ale proč se ztratil sešit se záznamy o kontrolách? Vrátný z druhé směny pak vypověděl, že si vzpomíná na kontrolu dvěma muži, z nichž jeden měl na sobě starou uniformu veřejné bezpečnosti (VB).

Ten samý den odjeli Tatrou 613 do Prahy. Cestou zastavili sedmnáctiletým stopařkám Silvě s Ditou. Dívky svázali v lese nedaleko Líšné u Rokycan a následně je brutálně ubodali desítkami ran. Kutílek později vypověděl, že se při vraždění inspiroval satanským rituálem.

Krvavá cesta Kutílka s Kottem pak už vedla přímo do Prahy, kde zastřelili taxikáře a okradli ho o sto tisíc korun a hodinky.

Ve čtvrtek 3. května jsou kriminalisté přivolání k dalšímu případu: pokus loupežné vraždy řidiče kamionu v katastru obce Kařez. Britský řidič Marsden přežil šťastnou náhodou – střela ráže 7,65 mm mu projela lící a vyšla z hlavy ven zátylkem. Střelený Brit s jistotou tvrdil, že ho přepadl uniformovaný policista.

Za dopadením vraždícího páru Kutílek–Kott stálo dětské autíčko

Jenže právě hračka sebraná v kabině kamionu nakonec vedla k jejich dopadení. Když se u Kotta doma zastavili policisté při ověřování alibi, upoutalo je autíčko v rukou malého dítěte. Přesně taková hračka totiž byla na seznamu věcí uloupených z kabiny kamionu postřeleného řidiče.

V listopadu 1991 se oba vrazi vracejí tam, odkud zřejmě neměli nikdy odejít. Kott byl odsouzen na doživotí, Kutílek vyfasoval pětadvacet let za mřížemi.

Josef Kott se k vraždám nikdy nepřiznal. Michael Kutílek vzal všechny vraždy na sebe a ještě se doznal k další, kterou spáchal předtím.

Profily vrahů: Sexuální sadista a polymorfní psychopat

Michael Kutílek (1951–2017) byl údajně talentovaný chlapec, který hrál na klavír a hrál tenis. I jako školák dosahoval skvělých výsledků. Až na jeden háček. Okrádal spolužáky. Už ve 14 letech byl odeslán do výchovného ústavu. V šestnácti už měl první záznam v trestním rejstříku. Náprava zlobivého kluka se nekonala. Soudní znalci Kutílka později označili za polymorfního psychopata.

Josef Kott (1957). Jeho otec byl vysokoškolský profesor a vědecký pracovník. Kott se po škole přihlásil do armády, kde dosáhl na hodnost poručíka. A také začal krást. Kott končí ve vězení, ztrácí hodnost, následují další tresty. Má za sebou také dva rozvody. U jeho povahového profilu stojí: bezcitnost a sexuální deviace sadismus.

Na volné televizní zpracování případů nechvalně proslulých sériových vrahů z Česka i ze světa se můžete podívat v úspěšném seriálu Temný Kraj on-line na iPrima.cz.

Zuzana Schneidewind

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom