5. října 2019 06:00

Pod Vesuvem leží pohřbené svitky, které teprve teď dokážeme přečíst

Vědci jsou si díky extrémně silným paprsků jisti, že se jim pradávné papyry podaří přečíst.

Tragédie Vesuvu

Když v roce 79 našeho letopočtu vybuchl italský vulkán Vesuv, oblaky popela zavalily města Pompeje a Herculaneum. Nánosy sopečného prachu pohřbily i obyvatele a majetek, včetně svitků a textů v knihovnách. Vědci jsou si teď ale díky extrémně silným paprsků jisti, že se jim pradávné papyry podaří přečíst, píše agentura Reuters.

Většina textů z knihovny v Herculaneu zuhelnatěla, zkáze popela a času odolaly pouze dva celé svitky a čtyři útržky. I ty jsou ovšem na manipulaci příliš křehké a vědci je proto otevřou pouze digitálně – pomocí urychlovače částic v anglickém hrabství Oxfordshire.

Svitky z Vesuvu

"Každý (ze svitků) prosvítíme silným světlem a získáme tím početné dvojrozměrné obrázky. Z toho znovu složíme trojrozměrný obraz..., aniž bychom svitek zničili, a přečteme tak jeho text," vysvětlil postup Laurent Chapon ze společnosti Diamond Light Source, jež technologii využívá. Systém podle něj funguje podobně jako počítačová tomografie (CT) používaná v nemocnicích pro získání podrobných snímků vnitřních orgánů člověka.

"I když na každém jednotlivém listu papyru vidíte text, abychom svitek otevřeli, musel by být poddajný a pružný – což už dávno není," citoval list The Guardian Brenta Sealese z univerzity v americkém Kentucky, jehož tým bude mít na starosti analýzu dat získaných v Anglii. "Knihovna v Herculaneu je jedinou, která se ze starověku dochovala, a její svitky jsou proto neobyčejně hodnotné. Starověké texty jsou velmi vzácné a zatím neexistuje jiný způsob, jak je přečíst," dodává Seales.

Masivní erupce Vesuvu pohřbila kromě Herculanea a přístavních Pompejí také římské osady Stabie a Oplontis. Zachovalost zasypaných měst i tragické osudy jejich obyvatel činí dodnes Pompeje a jejich okolí zajímavé pro turisty: zbytky antického města patří k nejnavštěvovanějším italským turistickým atrakcím. Lokalita přitáhne každoročně více než 2,5 milionu návštěvníků.

Vesuv je stále činný, naposledy však vybuchl v roce 1944. Erupce byla tehdy viditelná z 15 kilometrů vzdálené Neapole a zničila kolem 80 letounů americké armády, která si nedaleko sopky během druhé světové války postavila základnu.

Text: ČTK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom