12. listopadu 2021 06:40

Nejlepší gymnastka světa trpěla pod tyranií trenéra. Jaká je cena za perfektní skóre?

Mladičká sportovkyně z Rumunska se po své první olympiádě stala miláčkem SSSR. Výpovědi o tom, co musela snášet v zákulisí, dojaly celý svět.

Na to, jak teprve 14letá rumunská gymnastka Nadia Comaneciová přepsala dějiny, si vzpomene snad každý, kdo v roce 1976 sledoval letní olympiádu v Montrealu. Její vystoupení trvalo pouhopouhých 19 vteřin, v historii bude ale zapsané už navěky. Tehdy za něj dostala rovnou desítku, perfektní skóre. Bylo to v historii světa poprvé, co někdo podle rozhodčích podal bezchybný výkon a tehdejší technika na to nebyla připravená. Světelná tabule kvůli tomu přestala správně fungovat a místo 10.00 ukázala 1.00. Diváci tomu nemohli uvěřit, Nadia se ale jen usmála na rozhodčí, a už se koncentrovala a rozehřívala na další disciplínu. Samozřejmě získala zlatou medaili. Z Montrealu si přivezla rovnou tři.

Hlídali ji na každém kroku

V desetiletích, která následovala, se toho o ní napsalo a publikovalo mnoho; v Rumunsku byla pochopitelně miláčkem národa a tehdejší totalitní režim s Nicolaem Ceaușescu toho s nadšením využíval a samozřejmě ji také střežil jako oko v hlavě. Což v socialismu mimo jiné znamenalo, že na ni měl pořádně tlustou složku.

Donášelo na ni hned několik jejích spolupracovníků, rumunská tajná služba Securitate ji běžně odposlouchávala a hlídala jí korespondenci až do doby, kdy se Nadii jedné temné noci v listopadu 1989 podařilo ze země uprchnout. A právě v těchto dnes už odtajněných složkách objevil historik Stejarel Olaru tajemství, o kterém Comaneciová nikdy nepromluvila – že kouč Béla Károlyi, který její talent v pouhých šesti letech objevil a vypiplal z ní jednu z nejlepších gymnastek historie, ji spolu s dalšími mladými gymnastkami celá léta bil, urážel a týral hlady a žízní.

Otřesné zacházení

Síť režimových informátorů, v níž figurovali pomocní trenéři, lékaři, úředníci sportovního svazu, a dokonce i týmový pianista a choreograf, se podle Olarua shodla, že Károlyi se spolu s manželkou Martou chovali ke svým svěřenkyním neuvěřitelně brutálně. „Dívky mlátili, až jim krvácelo z nosu, trestali je cvičením, které je vyčerpalo tak, že nemohly ani stát,“ uvedl například jeden z informátorů v roce 1974. „Nadávali jim, že jsou prasata a tlusté krávy, nedávali jim jíst. Měly takový hlad, že jedly zubní pastu,“ tvrdí Olaru, který na základě toho, co ve spisech objevil, o Comaneciové napsal knihu.

Sama Nadia se v téhle části své minulosti nikdy nijak zvlášť nepitvala; Olaruovi zodpověděla při vzniku knihy nějaké otázky a jednou či dvakrát horší zacházení zmínila, jinak ale zůstávala diskrétní. Poté, co vyšly praktiky Károlyiových najevo, ale promluvily jiné bývalé gymnastky, které měla trenérská dvojice v péči. Třeba Rodica Duncaová. „Musely jsme nechávat otevřené dveře, když jsme šly na záchod,“ svěřila se v roce 2002 v časopisu Pro Sport. „Báli se, že tam budeme pít vodu. Dokonce nás hlídali i ve sprše, abychom se nemohly zaklonit a nenápadně se tak napít. Pokud jsme z toho vyšly jen s výpraskem, byly jsme vlastně rády.

Nadia nakonec od Károlyiho utekla. George Goroi, který ji trénoval od roku 1978, tvrdí, že ho žádná z uveřejněných skandálních informací nepřekvapuje. „Jednu věc jsem se od Károlyiho naučil, a sice, že lidské tělo má naprosto ohromující výdrž,“ svěřil se Olaruovi a vyprávěl mu, jak si jedna z Károlyiho gymnastek sedřela dlaň tak, že jí z ní trčela kost. „Jen jí tu ránu zasypal hrstí magneziového prášku a donutil ji cvičit dál.“ Károlyiovi prý také extrémně hlídali váhu svých svěřenkyň a šikanovali je do té míry, že se mnohé z nich nakonec potýkaly s poruchami příjmu potravy.

Károlyiovi mají zničenou pověst

Dnes šedesátiletá Nadia přes všechno, co se jí v mládí dělo, na sport nezanevřela a děti, které mají podobné ambice jako kdysi ona, rozhodně neodrazuje, spíš naopak. „Pro mě to bylo úžasné, a všechno, co dnes zažívám, je důsledkem toho, co se stalo během mojí kariéry gymnastky,“ uvedla v jednom z rozhovorů. V současnosti žije ve Spojených státech, stejně jako Károlyiovi.

Devětasedmdesátiletý Béla údajně trpí Alzheimerovou chorobou a spolu s Martou mají na krku ještě další skandál; jeden z týmových lékařů v jejich tréninkovém centru mladé gymnastky sexuálně zneužíval a podle obětí k celkovému problému způsob vedení centra zásadní měrou přispěl. USA Gymnastics s nimi proto v roce 2018 nadobro přestala spolupracovat.

Zdroj: Nadia si Securitatea od Stejarela Olaru

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom