23. ledna 2017 06:00

Na čem si před smrtí pochutnával legendární Ötzi. Na špeku

Ačkoli se zdá, že Ötzi, muž z ledovce, už nemůže přinést žádnou další informaci, tak stále překvapuje. Aktuálně prozradil své poslední jídlo.

Posledním jídlem ledového muže Ötziho, který zemřel před více než 5300 lety a jehož mumie byla objevena počátkem 90. let v tyrolských Alpách, byl nejspíš kus sušeného tyrolského špeku. Naznačují to výsledky nejnovějších analýz obsahu jeho žaludku, informovala dnes agentura APA.

To, že Ötzi naposledy jedl maso kozorožce, je již známo dávno. "Sušené syrové maso si zachovává svá vlákna, tak, jako jsme to teď objevili v Ötziho žaludku; procesem vaření nebo grilování se tato struktura ztrácí," sdělil nyní odborník na mumie Albert Zink z evropské akademie EURAC v Bolzanu. Syrové maso by se podle něj rovněž mnohem rychleji zkazilo. Ötziho luk navíc nebyl dokončený a připravený k lovu. Protože byl ledový muž nalezen na italské straně Alp v Jižním Tyrolsku, vycházejí vědci z toho, že se jedná o špek z této oblasti.

Ledový muž žil v období eneolitu mezi lety 3350 a 3100 před naším letopočtem. Zemřel na vykrvácení poté, co byl zasažen šípem do zad. Mumie byla objevena v září roku 1991 v téměř neporušeném stavu. V současné době je mumie vystavena v archeologickém muzeu v Bolzanu.

ČTK

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom