4. března 2013 06:00

Mohou za vymření neandrtálců králíci?

Vědecká studie našla nečekanou příčinu vymření neandrtálců – obyčejné malé králíčky.

Můžou za to králíci! Tento radikálně nový názor o vymření neandrtálců přinesl výzkum amerických vědců. Během studie o stravě člověka neandertálského totiž narazili na několik podivných faktů.

Debata o tom, čím se vlastně neandrtálci živili, se vede už od roku 2008. Tehdy poprvé paleontologové analyzovali život neandrtálců z tohoto úhlu – a zjistili, že jednou z jejich nejčastějších kořistí byl delfíni a tuleni. O rok později se objevila hypotéza, že neandrtálci nebyli schopní lovit drobné ptáky a ryby – a právě to mělo dát našim předkům onu evoluční výhodu, díky níž oni přežili a neandrtálci vymřeli. Jenže ještě roku 2009 byly objeveny rybí a ptačí kosti na některých nalezištích, kde neandrtálci určitě žili.

Místo jelenů přišli králíci

Vědecká studie Johna Fa se zaměřila na popis zvířecích kostí ze tří neandertálských sídlišť v jižní Francii a Španělsku. Paleontolog pracující pro Durellův institut zjistil, že až do doby kolem roku 30 000 př. n. l. je na nalezištích jasná převaha kostí velkých zvířat, jako jsou jeleni, srnci nebo zubři. Ale později jsou tyto kosti nahrazeny menšími, nejčastěji králičími. Právě rok 30 000 př. n. l. bývá nejčastěji označován jako doba, kdy moderní člověk na těchto místech nahradil neandrtálce.

Podle autorů nové studie se tedy před 30 000 roky stalo toto: neandrtálci nebyli schopní ulovit menší a obratnější kořist, jako například králíky – a buď se museli za větší kořistí stáhnout do méně úrodných oblastí, nebo prostě vymřeli… Naši předkové naopak králíky lovit uměli a to jim zřejmě pomohlo právě na této potravě přežít období hladu.

Může za to pes?

Podle Faovy studie není zatím úplně jasné, proč by neandrtálci měli být v lovu králíků méně úspěšní. Teorií je několik: buď lidé dokázali lépe spolupracovat, anebo to může souviset s pomocí domestikovaných zvířat (například psů) – v níž byli neandrtálci výrazně méně úspěšní než naši přímí předkové.

Protože se stále jedná jen o dílčí studii, Fa bude toto téma studovat dál: tentokrát hodlá analyzovat kosti lidí a neandrtálců podle obsahu různých izotopů; to by mu mělo pomoci zjistit přesnou stravu pravěkých lidí… Článek o králících a neandrtálcích vyšel v odborném časopise Journal of Human Evolution.

Text: RD

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom