13. února 2025 13:35
Adam Vala

Jak mezi lidmi probíhal kanibalismus? Rozlomené lebky podávají svědectví i o konzumaci mozku

Objev z polské jeskyně Maszycha znovu otevírá debatu o kanibalismu mezi pravěkými lidmi obývajícími dnešní Evropu. Mezinárodní tým vědců zde totiž nalezl přesvědčivé důkazy, že lidé žijící přibližně před 18 tisíci lety záměrně konzumovali lidské maso. A nejen to! Aby se dostali k výživné dřeni, lámali kosti svých bližních, a co víc, jejich lebky zpracovávali tak, aby se dostali k mozku.

Paleontologové podle studie zveřejněné v odborném časopise Scientific Reports analyzovali celkem 63 fragmentů lidských kostí z jeskyně Maszycha, včetně lebek a dlouhých kostí končetin. Použili k tomu moderní technologie umožňující rozlišit řezy způsobené člověkem od stop přirozené degradace nebo zranění způsobených například zvířaty. Výsledky jsou podle hlavního autora studie Francesca Marginedase z Katalánského institutu pro lidskou paleoekologii jednoznačné. Jeho tým identifikoval četné řezné stopy a záměrné zlomy, které odpovídají snaze oddělit svalovinu od kostí následně ji zkonzumovat.

Kosterní pozůstatky pod mikroskopem

„Lokalizace a četnost řezných stop, stejně jako úmyslné lámání kostí, jasně ukazují na využití lidských těl coby potravy. Vylučujeme rovněž možnost pohřebního rituálu bez následné konzumace lidského masa,“ uvedl Marginedas. Zvlášť zajímavé jsou podle jeho popisu zmíněné úpravy lebek, které nesou stopy po odstraňování pokožky a svaloviny. Některé z lebek byly rozlomené, aby se z nich mohl získat mozek, což je možná trochu morbidní představa, ale všeobecně zkrátka jde o bohatý zdroj tuků a bílkovin. Podobně pečlivě pak byly otevřeny i dlouhé kosti se zájmem dostat se až ke dřeni bohaté na bílkoviny.

Nutnost, rituál, nebo projev násilí?

Ač se mohou zdát nové zprávy překvapivé, kanibalismus u pravěkých lidí není novým objevem. Z různých částí Evropy pochází důkazy, že lidé využívali lidské kosti jako materiál pro výrobu nástrojů, šperků či dokonce nádob. Například ve Francii byly na ostatcích 93 jedinců z podobného období nalezeny četné řezné stopy, odpovídající záměrnému zpracování kostí. Otázkou ale zůstává, proč pravěcí lidé zacházeli tak daleko, že konzumovali i maso. Podle spoluautorky studie Palmiry Saladié mohl být kanibalismus u těchto skupin lidí přímou reakcí na nedostatek potravy. Nevylučuje však ani možné rituální praktiky nebo dokonce projevy válečných praktik mezi konkurenčními kmeny. Ano, chápete to správně – ti, kdo v boji vyhráli, se mohli zřejmě těšit na pořádnou hostinu.

Čtěte také: K přežití uprostřed hor provedli nemyslitelné činy. Pasažéři spadlého letadla se změnili k nepoznání

Byla Evropa plná kanibalů?

Pokud se ptáte, jak rozšířený pravěký kanibalismus byl, případně jak rozšířený byl v Evropě, jeskyně Maszycha není první, která toto svědectví přináší. Naopak se toto naleziště připojuje k pěti dalším evropským archeologickým lokalitám, které již dříve důkazy o kanibalismu poskytly. Vše tedy nasvědčuje tomu, že podobná praxe nebyla žádnou výjimkou a mohla být přímou součástí kultury pravěkých kmenů. Stále není zřejmé, koho přesně lidé jedli. Pokud se však podaří najít další místa s obdobnými nálezy a možná i stopami po hlubším kontextu, další bádání by to výhledově mohlo odhalit.

Zdroj: Scientific Reports, IPHES

Video, které jste mohli minout: Byl praotec Čech vrahem na útěku? Legendy odkazují na Římskou říši

Adam Vala

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom