20. března 2022 07:40

63 ruských důchodců pohltily plameny. V jejich domově bylo všechno špatně

Požár seniorského zařízení v Kamyševatskaja odnesla životem většina tamních rezidentů. Vyšetřovatelé v roce 2007 nevěřili vlastním očím.

Městečko Kamyševatskaja na jihu Ruska v roce 2007 nemělo žádnou hasičskou stanici. Kvůli nedostatku financí ji uzavřeli na konci předchozího roku. Nejbližší hasiči se proto nacházeli neuvěřitelných padesát kilometrů daleko – to je jako kdyby z centra Prahy jezdili hasit až do Benešova. O to míň se dá pochopit laxnost, s jakou personál tamního domova pro seniory přistupoval k požární bezpečnosti. Jejich nepřipravenost se jim ošklivě vrátila, životem za to ale zaplatili nevinní lidé.

Bez hlásičů i bez personálu

Ve dvoupatrové cihlové budově byste před ničivým požárem nenašli jediný hasicí přístroj, dokonce ani požární hlásič. Proto když se dvanáct minut po jedné hodině v noci na 20. března 2007 rozhořelo spodní patro, které nedávno prošlo rekonstrukcí, nikdo to nezjistil včas. Většina z 93 klientů zařízení tvrdě spala. Kromě nich byly v domově už jen tři pečovatelky a hlídač. Vzhledem k tomu, že většina seniorů trpí nějakými problémy s mobilitou, by to bylo naprosto nedostatečné, i kdyby únikové cesty nebyly zastavěné nábytkem a jinými přeměty. Což kvůli rekonstrukci bohužel byly.

Výsledná bilance je otřesná. 62 lidí zemřelo přímo na místě. Většinu z nich udusily toxické výpary. Dalších třicet skončilo s vážnými popáleninami v nemocnici, kde se povedlo většinu lidí zachránit. Až na jedinou ženu, která těžkým zraněním nakonec podlehla, a celkový počet obětí tak vyskočil na 63 osob. A kdyby nebylo obětavé pomoci místních obyvatel, neštěstí by pravděpodobně dopadlo ještě hůř.

Bezpečnost jen na papíře

Vyšetřovatelé samozřejmě brzy přišli na žalostnou situaci, která v zařízení ohledně protipožární ochrany panovala. A zjistili také, že ačkoli měl být tamní personál proškolený, protipožární instruktáž absolvoval jen na papíře – vedení domova je do dokumentů zaznamenalo, jako by školením skutečně prošli. Jak ředitelku, tak jejího zástupce soud v roce 2009 poslal na 4 roky do vězení. Požár, jak se ukázalo, vznikl kvůli špatně uhašenému cigaretovému nedopalku.

Zdroj: Gazeta

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom