25. ledna 2018 06:00

Homo erectus žil v blízkosti dnešního Tel Avivu – podivný nález izraelských archeologů

Homo erektus, tedy člověk vzpřímený, opracovával své pazourky v izraelské poušti.

Archeologové nedaleko izraelského Tel Avivu objevili opracované pazourky a další nářadí, které zřejmě patřilo prehistorickým lidem z rodu Homo erectus (člověka vzpřímeného). Podle archeologů artefakty pocházejí z doby před 500 000 lety. Informoval o tom zpravodajský server BBC.

Naleziště, které se nachází u města Džaldžúlja, bylo podle odborníků "rájem" pro naše prehistorické předky. V oblasti byla různorodá vegetace, protékal jí potok a zdržovalo se tam mnoho zvířat.

Archeologové v hloubce asi pěti metrů na místě objevili více než 100 velmi zachovalých opracovaných pazourků a další nářadí našich předků.

"Voda sem přinášela úlomky pazourku, z kterých se na místě vyrábělo nářadí. Naši předci zde také lovili a zpracovávali zvířata, která se tu zdržovala... prehistoričtí lidé tu měli vše, co potřebovali," uvedl vedoucí archeologického institutu v Tel Avivu Ran Barkaj.

"Naleziště je úžasné, zejména kvůli zachovalosti artefaktů a také protože nám pomůže lépe poznat tuto prastarou kulturu," řekla Majaan Šemer z izraelského památkového ústavu.

Archeologické práce na místě začaly před rokem poté, co bylo oznámeno, že v oblasti bude postaveno budova.

Homo erectus obýval naši planetu před 1,89 miliony až 143 000 lety a zřejmě patřil k prvním lovcům a sběračům.

ČTK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom