8. března 2017 06:00

Biologové poprvé studovali kosatky dronem. A zjistili o nich dost děsivá fakta

Nedostatek potravy dohání kosatky k sebevraždě. Další smutný poznatek o jednom nádherném zvířeti...

Kosatky jsou opravdovým vzorem ideální rodiny. Dožívají se často i sta let a celou tu dobu stráví se svou rodinou. Vědce logicky tito úžasní tvorové zajímají čím dál víc, a tak se rozhodli studovat je pomocí nových moderních metod.

Mořští biologové z americké National Oceanic and Athmospheric Administration (NOAA) použili ke sledování rodiny kosatek dálkově ovládaného drona. Přes něj mohli zcela komfortně a přesně monitorovat chování kosatek. Tento stroj je díky elektrickému motoru tak tichý, že kosatky neznepokojoval ani jinak nerušil. Studium kosatek je nesmírně náročné, tito velcí mořští predátoři se totiž bojí jakýchkoliv hlasitějších zvuků a ve volné přírodě se k nim tedy jen těžko dá přiblížit. A v delfináriích se zase chovají velmi odlišně, často až patologicky…

Podvyživené kosatky

Vědci se těšili na nádherné záběry, ale to, co pak na záznamech analyzovali, jim přineslo spíše deprese. Mnoho kosatek bylo evidentně podvyživených: měly malé množství tělesného tuku a zdálo se, že na tom fyzicky nejsou vůbec dobře. Rozlišovací schopnost kamer umístěných na dronovi byla přitom tak vysoká, že vědci dokonce poznali březí samice od těch normálních.

Jedna z kosatek se dokonce během natáčení potopila a už se nevynořila – protože se jakožto savci potřebují nadechnout, je logické, že musela zemřít. Vědce pak překvapilo, že bratr tohoto kosatčího samce svého sourozence zoufale hledal – a to dokonce ještě několik dní po jeho ztrátě. Naznačuje to nejen intelektuální schopnosti kosatek, ale také to, jak důležité jsou pro ně rodinné vazby a jak dlouhodobě uvažují.

Kosatkám chybí losos

Stav kosatek byl nečekaně špatný a vědci už tuší proč. V oblasti, kde kosatky loví, totiž kvůli přehnanému rybolovu začala v posledních letech ubývat populace lososů čavyča, kteří tvoří nejčastější kořist kosatek.

Snad jedinou pozitivní zprávou je, že mezi snímky, které dron získal, je také záběr na milostnou předehru kosatek: dvě z nich se až příliš přátelsky dotýkaly hlavami a pak společně zmizely pod hladinou… Právě tento snímek můžete vidět jako úvodní fotku tohoto článku.

Text: RD

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom