15. března 2017 06:00

Zapomeňte na líné býložravé dinosaury – hadrosaurus mohl běžet až 45 km/h. Jeho mumii uvidíte na Prima ZOOM

Vědci se přou, zda dinosauři běhali v předklonu nebo vzpřímeně jako Godzilla.

Objev mumie hadrosaura v Severní Dakotě vědci srovnávají s objevem Tutanchamonovy hrobky. Došlo k němu v roce 1999 a dodnes jde o jednu z mála zkamenělých mumií dinosaurů zachovaných včetně kostí, kůže, tkání včetně nosu a do jisté míry i vnitřních orgánů. Vědci tak jsou poprvé díky CT a rentgenovému snímkování schopni zjistit, jak se hadrosaurus pohyboval. Na býložravce byl zatraceně rychlý – běhal v předklonu rychlostí 45 km/h.

Kráva mezi dinosaury

Severní Dakota ve Spojených státech amerických před 67 miliony let. V krajině převládají mokřady a řeky, jejich vody proudí na východ, do rozlehlého vnitrozemního moře. V bujné zelené vegetaci žijí tvorové gigantických rozměrů. Končí křída, klíčové období vývoje dinosaurů, ve kterém se po Zemi procházeli naši nejznámější obrovští ještěři – triceratops, tyranosaurus a dvanáctimetrový třítunový býložravec jménem hadrosaurus.

Kachnozubí hadrosauři byli něco jako krávy období křídy – celé dny přežvykovali vegetaci. I když nejspíš tvořili oblíbenou součást jídelníčku tyranosaura, patřili současně mezi nejúspěšnější dinosaury své doby. Tedy alespoň pokud jde o fosilní nálezy.

Mumie hadrosaura pojmenovaná Dakota je nejlépe zachovaným dinosaurem. Po milionech let se kromě zkamenělých kostí a zubů dochovala i jeho kůže, tkáně a do jisté míry možná i orgány. Tenhle živočich jako by pohlédl na Medusu své doby... a zkameněl.

Vědci podle velikosti a tvaru kostí dinosauřích nohou odhadnou způsob jejich pohybu, ale bez svalů nedokážou odhadnout jejich rychlost. Vzájemným porovnáváním jednotlivých kostí bylo zatím objeveno zhruba 300 různých druhů dinosaurů. Jenže bez genů a bílkovin nelze zjistit, jak se pohybovali ani co se z nich vyvinulo.

Otázkou je, zda se dinosauři pohybovali vzpřímeně jako Godzilla, anebo ve velkém předklonu. Vědci nakonec pomocí počítačové simulace došli k závěru, že hadrosaurus běhal v předklonu rychlostí 45 km/h – tedy podstatně rychleji, než se myslelo. Rozhodně to nebyla žádná kráva – tyranosaurovi by dokázal snadno utéct.

(mih)

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom