12. listopadu 2017 06:00

VIDEO: Peřím byli porostlí i draví dinosauři včetně tyranosaura. Zřejmě vypadal dost podivně

Bude se přetáčet série Jurský park? Dinosauři včetně těch největších predátorů možná vypadali jako pestrobarevná kuřata.

Vlastním peřím se prý mohlo pochlubit mnohem více dinosaurů, než se doposud myslelo. Dokonce je možné, že nějakou formu peří měli všichni. Vědci k uvedenému závěru došli během výzkumu jednoho z nových druhů dinosaurů nalezených na jihovýchodě Sibiře. Tento druh byl příbuzný s předky ptáků jen velmi vzdáleně, a přitom byl porostlý jakýmsi prapeřím. Otázkou je, jakou barvu toto peří mělo a kde všude se jím dinosauři chlubili.

„Peří mohly mít již nejranější druhy dinosaurů,“ konstatoval podle DPA jeden z autorů článku v časopise Science Pascal Godefroit. Zkoumané fosilie dinosaura pocházejí z vrstvy, která byla datovaná do doby 144 až 169 milionů let. Tento jedinec patřil k druhu nazvanému Kulindadromeus zabaikalicus, který žil v éře střední až svrchní jury. Živil se rostlinnou potravou. Na délku měřil jen 1,5 metru a chodil po dvou končetinách. Jeho lebka byla krátká, měl také krátké horní končetiny, zato dlouhé zadní končetiny a dlouhý ocas.

Nejprve námluvy, pak teprve létání

Díky dobře zachovaným otiskům kůže analyzovali vědci tři různé druhy šupin a tři struktury prapeří podobající se vlasům. Ty rostly podle zjištění badatelů těmto dinosaurům na hlavě, na hrudi a na zádech. Vědci dokonce u tohoto druhu popsali i struktury, které připomínají prachové peří.

Peří podobné tomu, které mají ptáci, se vyskytovalo nejméně 50 milionů let před praptákem Archaeopteryxem, míní na základě svých výzkumů vědci. Přiklánějí se též k názoru, jako již někteří kolegové před nimi, že peří dinosaurům sloužilo nejprve jako ochrana před zimou a že mělo i důležitou funkci při namlouvání stejně jako u dnešních opeřenců. Teprve s dalším evolučním vývojem se peří uplatnilo i při létání.

RD

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom