23. května 2022 06:00
Martin Kolář

Tři vynálezy, které dokazují, že Leonardo da Vinci byl krvelačný šílenec

Podívejte se na zdaleka nejšílenější vynálezy slavného renesančního všeuměla. Některé vám doslova vyrazí dech.

Leonardo da Vinci byl nejen skvělým umělcem, ale také nápaditým vynálezcem, který v mnoha ohledech předběhl svou dobu o celá staletí. To všechno je známé – ale už méně se ví o tom, že spousta jeho vynálezů byla zcela šílených. A kdyby opravdu vznikly, tak by da Vinci vypadal jako padouch z bondovky…

Ponorka pro Tuleně

Jedním z méně často zmiňovaných Leonardových vynálezů je ponorka poháněná vesly. Technicky jen obtížně realizovatelný koncept měl sloužit k vojenským účelům – konkrétně k útokům na nepřátelské lodě. Ponorka měla ještě v moři vysadit tým potápěčů v Leonardem navržených skafandrech. Ti pak měli za úkol navrtat nebo nařezat dno nepřátelského plavidla a poslat ho ke dnu…

Že Leonardo opravdu myslel i na detaily, dokazuje například fakt, že jím vymyšlené skafandry měly i speciální kapsu na zachytávání moči.

Je pozoruhodné, že v podstatě stejný způsob, jaký navrhl před půltisíciletím Leonardo, dnes využívají pro boj elitní obojživelné jednotky, jako jsou třeba američtí SEALS (neboli Tuleni)...

Robotická armáda

Leonardova doba nebyla jednoduchá. Každý italský městský stát vedl války proti ostatním – tyto boje se táhly celá staletí. Vládci se opírali o kondotiéry, profesionály, kteří verbovali žoldáky a pak je pronajímali těm, kdo nejlépe platili. Mnohokrát se tak stalo, že žoldnéři změnili stranu uprostřed boje. O tom, jak drahou záležitostí bylo vydržovat si armádu, raději ani nemluvit.

Nebyl by to Leonardo, aby nepřišel s šíleným řešením. Upravil a vylepši návrh antického myslitele Heróna z Alexandrie – robotické vojáky. Využil své znalosti lidských orgánů a vytvořil podle nich roboty. Vypadali jako brnění, ale uvnitř měly být převody a ozubená kola, která jim měla umožnit pohyb, byť jen velmi omezený. Leonardo tento nápad stejně jako většinu ostatních nikdy nerealizoval, ale před několika lety historici zkusili, jestli by to fungovalo. A výsledek? Ano!

Sekačka na lidi

Leonardo také dovedně kombinoval různé vynálezy, které už existovaly, a také vylepšoval zbraně, které existovaly už tisíciletí. Jednou z nich byly už od starověku oblíbené kosy na bojových vozech. Rozrážela se s nimi pěchota a fungovaly docela dobře. Renesanční Itálie by jejich modernizovanou verzi podle da Vinciho potřebovala také. K čemu a proč?

Hlavní taktikou vojenských jednotek v době Leonardova života byly sevřené útvary pěchoty, které se ježily nejrůznějšími tyčovými zbraněmi – píkami, halapartnami, lochaberkami, lucernskými kladivy, partyzánami a dalšími. Prorazit tuto živou a bodající hradbu bylo pro jezdectvo prakticky nemožné. A právě tehdy měla přijít ke slovu Leonardova sekačka lidí.

Stroj by byl tlačený koňmi a pomocí rotujících čepelí měl kosit vše před sebou: dřevěné násady zbraní, lidské nohy, všechno… Právě tento vynález měl ze všech Leonardových myšlenek nejblíž uvedení do praxe: nakonec ale rychlý vývoj palných zbraní ukázal jeho nesmyslnost…

Martin Kolář

Externí redaktor Prima ZOOM

Populární filmy na Prima Zoom