Ostrov ovcí a Pána prstenů

Zelené ostrovy obklopené Tichým oceánem s nádhernou přírodou, kde žije 10krát více ovcí než lidí a davy fanoušků filmové trilogie Pán prstenů se mačkají ve vesnici Hobitín. 

Nový Zéland maorsky Aotearoa leží v jihozápadní části Tichého oceánu. Tvoří ho dva velké ostrovy, Severní a Jižní, a další menší ostrůvky. Celých 18 200 km tvoří pobřeží. Z toho je 80 procent vystaveno otevřenému moři, což ze Zélandu činí surfařský ráj. Ochuzeni ale nezůstanou ani milovníci turistiky. A požitkáři ocení pohled na bouřící oceán při koupání v termálních pramenech.

Z Aucklandu do Hobitína

Nový Zéland je i místem kontrastů. Televizní věž Sky Tower, přístav tisíců jachet veškerých možných velikostí, nepřeberné množství krásných, čistých a zelených parků, lidé odpočívající v oblecích na trávě, partičky hrající fotbal nebo kriket, podmořské akvárium Kelly Tarlton’s Sea Life Aquarium a opravdu hromada dalších skvělých míst a zážitků. To je Auckland, odkud se dá nejlépe dostat na severní ostrov do vesnice Mata Mata, kde postavili Hobitín. Při vstupu do vesnice turisté s úžasem zjistí, že svět Tolkienovy fantazie se dokonale zhmotnil. Vesnička se 44 domky pro “hobity” s kulatými dveřmi, živými ploty a všudypřítomnými ovcemi byla vybudována na pozemku ovčí farmy.

Několik světových prvenství

• Na ostrovech žije 10krát více ovcí než lidí • Wellington je nejjižnějším položeným hlavním městem na světě • Taumatawhakatangihangakoauauotamateapokaiwhenuakitanatahu je nejdelším názvem místa na světě a je to jeden kopec v Hawkes Bay • Novozélanďané jsou nejméně zkorumpovaným národem na zemi • Jezero Blue Lake v národním parku Nelson Lakes má nejčistější vodu na světě • Nevyskytují se tu vůbec žádní hadi • Obyvatelé Nového Zélandu začínají při svítání den jako první na světě

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom