Expedice Tatra kolem světa 2 ukončuje projekt Lambaréné

Kvůli nastalé situaci spojené se šířením jihoafrické mutace coronaviru se ruší realizace humanitárního projektu Lambaréné 22, který s sebou nesl myšlenku navázání na šlechetný čin z roku 1968, kdy se skupina studentů rozhodla přivézt léky do gabunského Lambaréné. Tým expedice Tatra kolem světa 2 chtěl na tuto myšlenku navázat a do stejné pralesní nemocnice přivézt zdravotnické vybavení.

V pondělí 22. listopadu odstartovala crowdfundingová kampaň s názvem „Lambaréné 22“, již má pod taktovou tým expedice Tatra kolem světa 2 (TKS2), která je na cestě už více než dvacet měsíců. Tato parta cestovatelů pod vedením Marka Havlíčka se rozhodla do své výpravy zahrnout i pomocnou ruku, a tak se upravil itinerář cesty, do kterého se přidalo několik etap, jejichž cílem bylo město Lambaréné v Gabonu. To vše s odkazem na expedici, která do nemocnice v tomto městě v roce 1968 vezla léky. Tehdy se tam bohužel Českoslovenští studenti fyzicky nedostali a bohužel, nedostanou se tam ani cestovatelé z TKS2.

Z důvodu vyhlášení krizového stavu o šířící se jihoafrické mutaci coronaviru, z pátku 26. listopadu 2021, se pro většinu Evropy zavřely možnosti cestování po jižní Africe, tedy i pro partu dobrodruhů, kteří jsou aktuálně v Namibii. Ačkoli je záměr pomoci pralesní nemocnici v Lambaréné stále aktuální, organizátoři TKS2 se rozhodli z tohoto projektu ustoupit. „Ano, našim záměrem je pomáhat, když je to v našich možnostech, ale kvůli tomu, co se ve světě děje ve spojení s covidem, jsme se rozhodli kampaň Lambaréné 22 na HitHit ukončit. Je to nejisté období a nebudeme našim podporovatelům a fanouškům slibovat něco, co sami ovlivnit nemůžeme,“ řekl Marek Havlíček, zakladatel TKS2. „Medicínský materiál do nemocnice i přesto dopravíme, jen to nebude díky naší Tatře,“ dodal Havlíček.

„Situace, paradoxně, v Africe je v klidu, v Evropě asi ne, podle toho, co známé z médií. Aerolinky ruší lety, takže poslední skupina, která má dnes nebo zítra odlétat, nemá zatím nic jistého. Někdo má let zrušený, ten už to ví, někdo čeká, zatím ho zrušen nemá a doufá. Všichni jsou v takovém trošku napětí a očekávání, co bude dál, jak se mají zařídit,“ řekl Tomáš Rohlík, který se k posádce TKS2 připojil minulý týden, aby usedl za volant expediční tatrovky.

V týmu na palubě převládá i přes tuto skutečnost dobrá nálada, stejně tak v týmu organizačním, který je zázemím v České republice. Pro projekt expedice Tatra kolem světa 2 je tato situace další, které se postaví čelem a poradí si s ní jako již dříve se situacemi podobnými.

O dalším dění z paluby expedice Tatra kolem světa 2 vás budeme informovat.

Za tým TKS2

Kateřina Božková

Petr Semecký

redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom