Tým Tatra kolem světa 2 si „posvítil i na lepší časy“

Už jste někdy slyšeli o radioaktivních lázních?

Výprava Tatra kolem světa 2 před několika dny vyrazila z Teheránu, hlavního města Íránu na sever, a to ke Kaspickému moři. V jeho okolí cestovatelé prozkoumali místní hornatou oblast, ale i přímoří. Jedním z nejpozoruhodnějších míst, které výprava v těchto dnech navštívila, bylo městečko Ramsar, které leží na jižním břehu Kaspického moře. Tohle město ležící v provincii Mázandarán se řadí na první příčky pomyslného žebříčku s výší radioaktivity, a to podle serveru IFL Science.

Lidé v této oblasti jsou vystaveni dávce až 250 milisievertů. Pro představu a pro srovnání - Černobyl obsadil na tomto seznamu až čtvrté místo. Oproti Černobylu zdejší radiace nebyla zapříčiněna havárií, ale devíti horkými prameny, které vyvěrají z útrob země, která je vysoce radioaktivní. Právě z těchto pramenů se radioaktivita vsákla do samotných staveb a okolí.

Lidem žijícím v této oblasti bylo opakovaně doporučeno se přestěhovat, ale i přesto zde žije několik desítek tisíc lidí. Koupání v těchto pramenech je nesmírně škodlivé a pro zdraví riskantní. Přesto je ve městě provozováno několik podniků, které lákají turisty na horké prameny.

I my jsme se nechali nalákat na návštěvu místních lázní a užili jsme si půl hodiny koupání v “léčivé” vodě. Ještě ten večer, když jsme si připravovali plán na další den, jsme byli jedním z našich fanoušků na našem facebookovém profilu na tuto skutečnost upozorněni. Co k tomu dodat, večer jsme všichni usínali s hořkou pachutí vědomí, že jsme byli v jeden den vystaveni tak vysoké radioaktivitě, které bychom nebyli vystaveni v součtu za celý život. S nadsázkou se dá říct, že jsme měli pocit, že všichni během temné noci v Íránu svítíme jako světlušky.

Marek Havlíček Vedoucí výpravy Tatra kolem světa 2

Dokumentární seriál Tatra kolem světa 2 můžete na Prima ZOOM (od 3. října) premiérově sledovat každou sobotu ve 20.00.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom