Tatra kolem světa 2 vstoupila do Íránu. Po natáčení dronem došlo na výslechy

Po třech měsících se TKS2 dostala do další země, a to do Íránu. Překročení hranic se bohužel neobešlo bez komplikací. Další situace vedoucí k zatčení posádky přišla následující den.

5. června 2020 se posádka expedice Tatry kolem světa 2 ve svých dvou automobilech dostavila před hraniční přechod Gürbulak. Lapálie na sebe nenechaly dlouho čekat. Turecká strana vyjednávala z íránskou, zda nás do země opravdu pustí, a kdyby ne, tak abychom se mohli případně do Turecka znovu vrátit. Po necelé hodině se začala za nepříjemného vrzání otevírat brána. Dle zvuku byla patrně zavřená několik měsíců.

U přepážky na íránské straně úředník agresivně pohazoval pasy a ukazoval, že prostě „NE“. Po chvíli k cestovatelům přichází muž v košili a anglicky jim nabízí pomoc, a to za 1 000 Kč, s tím, že za deset minut bude vše vyřízené.

Rozdávání úplatků není šálek TKS2, kluci už zažili během svých cest mnoho podobných situací a ve většině případech jde o hru s časem. Úplatek nedávají a postupně dál řeší situaci. Problémem nebyla víza, ale skutečnost, že obě vozidla byla napsána na stejnou osobu. Bylo tedy nutné do papírů vepsat jméno dalšího člověka, čehož se ujal jeden z íránských agentů, který původně chtěl také úplatek.

Po 92 dnech a devíti hodinách na hranicích se výprava dostává do další země, do Íránu.

Byl to dlouhý den, z hlavní silnice proto odbočka na louku s výhledem na Ararat a spát.

Další den ráno náš kameraman Michal vyráží natočit dronem nějaké zajímavé záběry s Araratem. Získat v Iránu povolení k létání s dronem je opravdu obtížné, drahé, zdlouhavé a ani to vám nezaručí, že nebudete mít žádný problém. Po tom, co se vozidla připravila na cestu, přijela policie, která cestovatelům kusou angličtinou řekla, že je problém, protože se natáčelo dronem poblíž přehrady. Jelo se tedy na policejní stanici sepsat protokol. Asi po dvou hodinách kluci otiskem prstu podepsali arabsky psaný dokument. Z policejní stanice se všichni přesouvají k vojenskému objektu, kde tým oddělí, a to každého zvlášť do různých místností. Postupně jsou všichni vyslýcháni. Nikdo nic neví.

„Je to hrůzné čekání, kdy v hlavě běhají všechny možné černé varianty s ukončením expedice a podobně. Otvírají se dveře, voják mi podává pas a dron, který patři Michalovi. Muž, který nás vyslýchal a uměl dobře anglicky, nám říká, že můžeme jít,“ komentuje závěr vyšetřování vedoucí výpravy Marek Havlíček.

Dokumentární seriál Tatra kolem světa 2 můžete na Prima ZOOM (od 3. října) premiérově sledovat každou sobotu ve 20.00.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom