Tatra kolem světa 2 upravila itinerář cesty, aneb na viděnou v Ugandě

Cestování v terénním voze značky Tatra s sebou přináší mnohé nové možnosti, kudy a kam jet. Někdy se k týmu cestovatelů dostávají tipy od místních lidí, kam se jet podívat, a ne vždy je to po nově postavené cestě. A přesně to je expedice, cestovat a objevovat a necouvnout před prvním výmolem. Stejně tak to je i během plánování trasy. Než se v březnu letošního roku vyrazilo na výpravu po africkém kontinentu, byl vytvořen plán trasy, který vedl přes jedenáct zemí

Po prodloužení nařízení vlády o vycestování Čechů do několika zemí (včetně zmíněné Keni) až do 31. května 2021 se organizátoři projektu společně s dočasnými členy, kterých se týkalo připojení se k výpravě v tomto období, rozhodli Keňu během cesty neprozkoumat. Další zemí, kde se budou otáčet kola Trajdy, expediční T815, bude Uganda. Keňou se pouze projede.

V Ugandě se pojedou 3 okruhy, přičemž se členové týmu budou moct kochat národními parky, které jsou známé především díky gorilám, zastávkou bude i Viktoriino jezero a další místa, na kterých se členové posádky společně domluví.

Během dvou měsíců cesty v Africe se na palubě Trajdy svezlo 23 lidí včetně Stanislava Synka (83 let), člena stejnojmenné výpravy z konce 80. let. „Za tři roky naší výpravy kolem světa s Tatrou jsem nezažil tolik dobrodružství a neprojeli jsme tolika nepřístupnými cestami jako nyní za měsíc putování s TKS2. Jsem rád, že jsem to mohl zažít,“hodnotí cestu Synek. Během celé doby se ujelo 12 841 kilometrů a spotřebovalo se kolem 6 805 litrů nafty.

Ve spolupráci s ambasádou České republiky v Etiopii bylo rovněž vysazeno několik stromů, a to na pozemku České republiky v Addis Abebě.

S měnící se posádkou se každá etapa liší, a to nejen kvůli rozličné krajině, ale i kvůli každému jednotlivci. Všichni tak společně tvoří celek, který je podstatou tohoto expedičního projektu. „Každý den je jiný, někdy jde o klidnější vyhlídkovou jízdu, jindy se hrabeme po kolena v blátě. Je to vážně mnoho podnětů, které se jen těžko přenášejí dál. My se o to ale snažíme, a tak se pracuje na další sérii dokumentárního seriálu Tatra kolem světa 2, která bude opět k vidění na Prima ZOOM,“ sdělil Marek Havlíček, zakladatel projektu TKS2. Mimo to se i letos na Radiožurnálu vysílá seriál z cesty a je možné slyšet i živý vstup přímo z paluby tatrovky.

Samozřejmě se objevily i drobné technické závady, především na nástavbě, závady na samotném podvozku byly odstraněny technikem, kterého poslala na měsíční cestu samotná kopřivnická automobilka Tatra. Drobné závady se týmu na cestě daří odstranit i za podpory slovenského partnera Molpir.

Za tým TKS2, Kateřina Božková

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom