Tatra kolem světa 2 mezi domorodými kmeny v povodí řeky Omo

Kouzelná Etiopie překvapuje posádku expedice Tatra kolem světa 2 každý den. Nejen krajina je v této zemi afrického rohu rozmanitá a během několika hodin je možné stát na vrcholcích čtyřtisícovek, kde se teploty pohybují lehce nad nulou a ještě v ten den kempovat s expediční Tatrou v savaně, kde se kolem člověka líně procházejí dromedáři se svými pastevci, ale je zemí jedinečných kultur a tradic.

Členy týmu Tatra kolem světa 2 nemálo zaujala jižní Etiopie v oblasti řeky Omo. Tato část země je známá především svými národními parky, ve kterých žijí domorodé, říkejme divoké, kmeny. Cestovatelé zavítali do několika vesnic dvou rozličných kmenů – Hamerů a Mursiů. Oba tyto kmeny patří díky stylu zdobení svých těl k těm výraznějším a jsou si historicky spíše znepřátelenými.

Hamerové si svá těla zdobí nejen korálky, dívky jsou během přechodového rituálu, vstupu do dospělosti, bičovány a na své jizvy jsou posléze náležitě hrdé. Už když se jim hojí, snaží se, aby šrámy zůstaly co největší. Výrazným znakem je také jejich úprava vlasů, kdy si pletou copánky, do kterých přimíchávají červenou hlínu a tuk.

Mursiové si svá těla zdobí taktéž korálky a barevnými látkami, muži si navíc po těle kreslí bílou barvou a ženy si do spodního rtu vkládají hliněné destičky.

Když je žena v pubertálním věku, jsou jí vyraženy čtyři spodní zuby a rozříznut spodní ret. Do něj si pak postupně vkládají větší a větší talířky až do kýženého rozměru. Obecně platí, že čím větší talířek, tím je žena pro muže atraktivnější a její rodina dostane více darů od jejího budoucího muže. Přestože jde o dlouhověký zvyk, i tato tradice je postupně na ústupu, a to kvůli bolestivosti. V posledních letech si dívky namísto rtů roztahují ušní lalůčky. Nicméně stále platí, že destička ve rtu je symbolem krásy a blahobytu, a tak se tohoto krášlení těla všechny mladé ženy nevzdávají.

Nejen na tyto nevšední návštěvy divokých kmenů se diváci mohou těšit v další sérii dokumentárního seriálu Tatra kolem světa 2, který bude rovněž vysílán na Prima ZOOM.

Za tým TKS2, Kateřina Božková

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom