Pravý Hobitín z Pána prstenů se nachází ve městě Matamata. Existuje ale i česká kopie

Nový Zéland - hobitín

Jak to vypadá 160 km od novozélandského Aucklandu v pravém Hobitíně?

Nový Zéland je doslova ráj na zemi, který nabízí nepřeberné množství přírodních krás a zajímavostí. Najdete tam ledovce, geotermální prameny, nekonečné pláže, deštné pralesy, fjordy a vodopády.

Není proto divu, že si právě tuto krajinu zvolili filmaři pro natáčení slavné filmové trilogie Pána prstenů. Zemi tvoří dva velké ostrovy, Severní a Jižní, a další menší ostrovy. Hobitín se nachází na severním ostrově ve městečku Matamata, přibližně 160 km od Aucklandu.

Hobitín stavěla i armáda

Autentičnost místa je podpořená tím, že se z komínů jednotlivých domů stále line kouř a na šňůrách je pověšené prádlo. Při procházení tedy budete mít pocit, že jste se skutečně ocitli na pastvinách filmového Kraje. Celým areálem vás provede vyškolený průvodce a na konci prohlídky si můžete dát občerstvení nebo točené pivo v hostinci u Zeleného draka.

Hobitín byl postaven v roce 1999 na soukromé ovčí farmě, což není nic překvapivého, když vezmeme v úvahu, že na Novém Zélandu žije desetkrát více ovcí než lidí. Během osmi měsíců stavebních prací, při kterých pomáhala i novozélandská armáda, vzniklo 39 domečků. Po dalším natáčení přibylo pět nových.

Do novozélandského Hobitína se můžete vypravit v českém dokumentu Nový Zéland na Prima ZOOM.

Český Hobitín

Pokud byste zatoužili vidět Hobitín na vlastní oči, nemusíte se kvůli tomu vydat až na druhý konec světa. V Orlických horách totiž nadšenec Svatoslav Hofman navrhl a vybudoval miniaturní verzi této vesničky na své zahradě. Návštěvníci do ní mohou nahlédnout pouze ve všedních dnech od 14:00 do 18:00 za dobrovolné vstupné. Hofman tam dokonce natočil český fanouškovský film s názvem Stíny Kraje, který je zasazen do období mezi Hobitem a Pánem prstenů. Na jeho trailer se můžete podívat zde:

Šarlota Chmelařová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom