Návod k přežití: Jak cestovat sama po Latinské Americe

Vyděšené výrazy, zdvižené obočí, strach v očích a opatrně položená otázka: „A to se nebojíš?“ Jaké to je být pohlednou blondýnkou a vydat se sama do Latinské Ameriky?

Žena cestovatelka to nemá vždy jednoduché. Zvlášť když cestuje sama. Někdy se jí samozřejmě otevírá více dveří a lidé jsou spíše ochotni ženě pomoci, ale v zásadě platí, že si svou bezpečnost musí střežit výrazně bedlivěji než muž. Cestovatelka a novinářka Adéla Skřivánková žila půl roku v Mexiku a nedávno se vydala na pět měsíců procestovat na vlastní pěst Střední Ameriku. Jaké bezpečnostní zásady se naučila?

Vyděšené výrazy, zdvižené obočí, strach v očích a opatrně položená otázka: „A to se nebojíš?“ Okolí reagovalo na můj nápad projet si sama Střední Ameriku většinou velmi podobně. Odpovídala jsem, že nebojím. A vzápětí dodávala, že Latinská Amerika je nádherný, různorodý region s překrásnou přírodou, výborným jídlem, divokou historií, rytmickou muzikou, srdečnými lidmi…

A ano, bohužel i vysokou kriminalitou. Politická nestabilita, ekonomická krize, následky válečných konfliktů, ale i problémy s drogovými kartely zemím zvláště Střední Ameriky na bezpečnosti zrovna nepřidávají. Ačkoliv situace není ve skutečnosti tak hrozná, jak ji zobrazují média, cestovatel či cestovatelka si zde musí dávat větší pozor, nechce-li se ocitnout na morbidních fotkách titulních stránek tamních deníků. Během pěti měsíců cestování jsem si osvojila několik bezpečnostních zásad, díky kterým jsem se vrátila domů živá a zdravá. Které doporučuji dodržovat zejména ženám?

Ptejte se místních

Nejen na to, kde se dobře a levně najíst nebo kde je zastávka autobusu. Místní vám spolehlivě poradí, která ulice je bezpečná a které se raději vyhnout. Bezpečnost ve městech Latinské Ameriky se opravdu bohužel liší ulice od ulice a informaci, kde hrozí riziko, jinde než od místních nedostanete. Ptejte se vždy raději dvakrát!

Nechoďte nikam sama

To jde těžko, když cestujete sama. Ale pokud máte možnost, vždy se raději připojte k nějaké skupince jiných cestovatelů a na výlet vyrazte společně. Kromě větší bezpečnosti to bude i větší zábava!

Po setmění si volejte Uber

V Praze jste možná zvyklá jít ve 3 ráno na Lazarskou a nechat se noční tramvají dovézt až domů. V Latinské Americe na to ani nepomyslete. Po setmění si všichni v hlavních městech volají Uber nebo jinou formu monitorovaných taxíků (nezastavujte ty, které ledabyle bloudí po ulicích). V noci hromadnou dopravou jezdí většinou lidé, které potkat opravdu nechcete.

Neprovokujte

Něco jiného je na pláži a něco jiného ve městě. Na ulici nenoste krátké sukně a vyzývavé oblečení. Okázale neukazujte svůj nový iPhone nebo kolem sebe nemávejte kamerou. Celkově se na sebe nesnažte upozorňovat. Pozornosti stejně budete mít jako bílá Evropanka víc než dost.

Vnímejte, co se kolem vás děje

Dejte na svou intuici a buďte pozorná k okolí. Na ulici nechoďte s hlavou skloněnou do mobilu a vyndejte si sluchátka z uší. Pokud vám je někde či s někým nepříjemně, bez pardonu odejděte. Váš vnitřní hlas nikdy nelže.

Nepijte alkohol

Do opilosti. Nezkusit v Mexiku tequilu či na Kubě rum by byl hřích. Ale snažte se pít s mírou a nikdy neztratit kontrolu, natož zábrany. Případů, kdy se žena opila, podlehla lákavé představě prožít vášnivou lásku jako z latinskoamerické telenovely a nakonec skončila unesená, znásilněná či zabitá, bohužel nejsou ojedinělé.

Možná se vám zdají tyto zásady přehnané a říkáte si, jak si poté můžete užívat pěkné zážitky. Jakmile si ale bezpečnostní návyky osvojíte, budete je dodržovat přirozeně a bez námahy. To neznamená, že byste po čase měla ztratit kontrolu a přestat být pozorná. Jen vám přestane být divné objednat si po osmé hodině večer taxíka, ačkoliv bydlíte jen pár ulic vedle, nebo si obléct dlouhé kalhoty za tropického počasí. Čím dříve si tak zvyknete svou bezpečnost střežit, tím více času budete moci věnovat všem krásám, které Latinská Amerika nabízí. A že jich je!

O dalších zážitcích ze Střední Ameriky si můžete přečíst na www.adelaodjela.cz.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom