A jak že se bydlí posádce expedice Tatra kolem světa 2?

Expedice Tatra kolem světa 2 (TKS2) vyrazila na svou několikaletou cestu kolem naší planety, a protože jde o dlouhou cestu, rozhodli se organizátoři v čele s Markem Havlíčkem pro vyladěnou obytnou expediční krásku, která bude vhodným zázemím jak pro stálou posádku, tak i pro měnící se členy výpravy.

Než se začala stavět hliníková nástavba na podvozek tatry 815, bylo třeba důkladně promyslet, co v expedičáku mít a kam co umístit. Vědělo se, že je třeba do nástavby umístit 12 pohodlných sedaček, minimálně 12 skříněk na osobní věci, kuchyňský kout, toaletu, sprchu a malou místnost, která měla sloužit jako zázemí pro stálou posádku a v neposlední řadě místa na nářadí a technické pomůcky potřebné pro expediční život.

Interiér

Po dlouhém porovnávání materiálů se rozhodlo, že interiér Trajdy (T815) bude z masivního dřeva merbau, které má vysokou tvrdost a stabilitu, což znamená, že vydrží i ve vlhkém podnebí.

Celá nástavba je plně elektrizována a u každé koženkové dvousedačky jsou zásuvky jak na 220V, tak USB porty. V rámci elektrického zapojení je v nástavbě i dvouokruhová klimatizace, kterou pro expedici speciálně upravila společnost Molpir. Na horké dny je tedy Trajda připravená a díky čtyřem okruhům topení je připravená i do zimy.

Za sedačkami je kuchyňský kout, ve kterém je zabudována lednice (170 litrů), kávovar od firmy Bosch a dřez. Plus úložné skříňky na potraviny a na nádobí. Hlavní kuchyň je pak venku.

Naproti kuchyňskému koutu je 12 osobních skříněk, každá o objemu 80 litrů, plus nad sedačkami je dalších 12 skříněk na drobnosti, tyto skřínky jsou pak o objemu 30 litrů. Všechny jsou zamykatelné.

Vedle skříněk je pak chemická toaleta. Dveře vedle místnosti, kam i císař chodil sám, vedou do prostorné koupelny. Ta je vykachličkována kamennou mozaikou a na stěnách jsou upevněná zrcadla, která koupelnu opticky zvětšují.

V zadní části nástavby je pak místnost, které se pracovně říkalo „ředitelna“, toto pojmenování jí už zůstalo. V ředitelně je centrální ovládání elektriky, a to od osvětlení v kabině přes display ukazující stav čtyř solárních panelů umístěných na střeše.

Mimo soláry jsou na střeše čtyři střešní stany s matracemi na míru od firmy Tropico a pohodlně se v nich současně vyspí deset lidí.

Za tým TKS2, Kateřina Božková

Dokumentární seriál Tatra kolem světa 2 můžete na Prima ZOOM (od 3. října) premiérově sledovat každou sobotu ve 20.00.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom