Marrákeš, město divokých barev

Marrákeš je výkladní skříní Maroka. Kdo neviděl, neuvěří.

Arabský sever Afriky se v posledních letech otřásl v základech. Některé země jsou rozvrácené a zmítají se v beznaději, jiné změnily politický systém a další hledají svou novou tvář. Maroko prošlo tímto složitým obdobím bez viditelných šrámů a je určitě jednou z nejstabilnějších zemí afrického severu. Marrákeš je výkladní skříní Maroka.

Cíl mladých Italů a Francouzů

Marrákeš je město barev, vůní a orientálního stylu. Maroko v malém. Křižovatka, místo setkávání. Tady se potkává přímořská planina s horským masívem a s vyprahlou pouští. V posledních letech se do Marrákeše stěhuje stále více mladých Francouzů a Italů, rekonstruují staré domy na restaurace, kavárny, galerie a malé hotýlky, a obnovují tak slávu kulturního centra starého města.

Barvy, barvy, barvy

Máloco vám utkví v paměti při návštěvě Marrákeše tak jako barvy. Tohle město je opravdu barevné a zdobné. V překladu z berberštiny znamená jméno města, které vznikalo jako nové hlavní sídlo dynastie Almorávidů kolem roku 1060, „Země Boha“. Několik století hrálo významnou roli v celé severní Africe a patřilo k nejbohatším městům celého regionu. Náměstí Djemaa el Fna bylo záměrně postaveno tak obrovské, aby bylo schopno pojmout pravidelné trhy, které se zde pořádaly a pořádají dodnes.

Centrum města – medina – je výchozím bodem k dalším zajímavým místům města a okolí. Proto chce většina návštěvníků bydlet právě tady. Je to bezesporu výhodné pro aktivní turisty, kteří se rádi potulují po městě, proplétají se úzkými uličkami starého města, rádi posedí v kavárnách nebo zkoušejí kvalitu různých restaurací. Málokde na světě vám bude čerstvě vymačkaná pomerančová šťáva nebo citronáda chutnat tak jako v kavárnách v okolí náměstí Djemaa el Fna. Pohodu kazí kapsáři a dohazovači, s tím se ale bohužel musíme naučit žít a musíme být nejen ostražití, ale i dostatečně drsní. Kdo umí dostatečně rázně říct své „Ne!“, ten si rychle zjedná respekt a má klid.

Orient jako za starých časů

I medina má své centrum malých krámků (súků). Rue Souk Smarine nadchne každého fotografa, milovníka koření a orientu. Látky, koberce, mosazné lampy a svícny, pantofle a šátky, tohle je svět obchodu, živého divadla a boje o zákazníka. Pořád musíte mít na mysli, že vaše zavazadla nejsou nafukovací a letecké společnosti jsou k nadváze stále nepřátelštější.

Za většinou výrobků se stále ještě ukrývá dokonalá ruční práce a řemeslné dovednosti. Smlouvání pokládejte za součást obchodu a je jen na vašem vyjednávacím umění, kam až obchodníka „doprovodíte“. Na druhou stranu je fér si uvědomit, že obchodníkův čas má stejnou cenu a hodnotu jako ten váš a smlouvat jen pro legraci je tak trochu podlost. Obchodník se neurazí, když nic nekoupíte, ale je to jeho živobytí a k tomu bychom měli mít respekt.

I památky stojí za vidění

Marrákešské památky jsou zajímavé, ale nejste ani v Egyptě, ani na Krétě. Tady jde mnohem víc o atmosféru a o jedinečný architektonický styl. V minulosti byla základním stavebním materiálem červená hlína z okolí města. Po stlačení a vysušení velice ztvrdne a zvýší se její odolnost proti vlhkosti. Navíc má výborné tepelné vlastnosti, což je v horkých letních měsících dost podstatná věc. Vedle hliněných cihel byl samozřejmě velmi často využíván kámen z okolních hor. Především mramor, který dodával stavbám majestát.

Hledejte dvorky a atria

S klimatem se museli architekti vyrovnat zásadně, a tak začali stavět domy s nádvoříčky, s malými a velmi užitečnými atrii. Domy nemají téměř žádná okna do ulice a pokoje jsou prodlouženy arkádami do nádvoříček. Vzniká tím zóna se stínem, a pokud je nádvoříčko doplněno vodním prvkem nebo zahradou, otevírá se tak neuvěřitelně příjemný a relaxační prostor. Navíc to vše konvenuje s uzavřeným soukromým životem arabských rodin. Architektura je plná ornamentů a ozdob, které mají potěšit oko a mysl.

Atlas na dohled

Kdo chce ale mít trochu klid, chce si užít lázní, zahrát si golf nebo vyrážet na treky do hor, měl by zvážit bydlení mimo město. Nebo si vše zkombinovat a pár nocí zůstat ve městě a další noci mimo město. Hotely a hotýlky za městem mají téměř vždy nádherné zahrady, kde máte pocit návštěvníka osvěžující oázy, plné pomerančovníků, citronovníků a olivovníků. Do Marrákeše se vydejte nejdříve v polovině září, do té doby je tam příliš horko. Jedině pokud chcete podnikat treky v horách Velkého Atlasu, je léto nejlepším časem k návštěvě. Maroko patří mezi poslední tři království v Africe a na atmosféře v Marrákeši je to znát, je tu mnohem méně politiky a mnohem více pohody. Marocký Český Krumlov nesmíte vynechat

Na úpatí Vysokého Atlasu stojí na úbočí kopce nad údolím Ounila jedna z památek UNESCO, opevněné město (ksar) Ait Ben Haddou. Bez nadsázky se dá tvrdit, že je to marocký Český Krumlov. Založený v 11. století především jako místo odpočinku karavan putujících ze Sahary do Marrákeše a k pobřeží. Určitě se vyplatí si sem udělat z Marrákeše výlet. Po dvou a půl hodinách jízdy se vám otevře pohled na červené pastelové domy přilepené k stěně hory jako vlaštovčí hnízdo. Tady sídlili berberští vládci všech okolních cest. Divoký a nespoutaný národ, který nemilosrdně vybíral mýtné od každé karavany, která tudy procházela. Národ, který dokázal dlouho vzdorovat i francouzské armádě. Architektura a uspořádání města jsou charakteristickým příkladem pro opevněná marocká města v horských oblastech.

Text: Marco Polo

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Velký okruh Jordánskem s českým průvodcem Poznávací zájezdy do Jordánska jsou stále populárnější. Díky přímému leteckému spojení se dovolená v Jordánsku přiblížila možnostem mnohem většímu okruhu cestovatelů. Pro ty, kdo cestují do Jordánska poprvé, je hlavním lákadlem jeden ze 7 divů světa – skalní město Petra. Návštěva Petry tvoří základ i našeho poznávacího zájezdu do Jordánska. Dalšími zastávkami je hlavní město Amman, Aqaba u Rudého moře, nejstarší přírodní lázně u Mrtvého moře a Wadi Rum, „měsíční“ krajina na poušti. Přijměte pozvání na naši cestu do Jordánska za historií dávných časů. Garantovaný odlet: 29. 10. 2019 Cena včetně letenky: 55 500 Kč

Putování Mexikem Ucelené svědectví o civilizaci, která trvala nevídaných 4000 let. Poznávací zájezd do země s největší nabídkou památek kultury Aztéků a Mayů v prostředí nádherné a rozmanité přírody.Kombinace poznávání a příjemného odpočinku, koupání a procházek. Cena včetně letenky: 75 500 Kč

Putování za velkou pětkou Jedním ze symbolů afrického safari je ale bezesporu Národní park Masai Mara v Keni. Unikátní místo (podobný je jen park Serengeti v Tanzanii). Safari v Masai Mara je jedinečné díky množství zvěře, širokým pláním, kopcovitému terénu, řekám s dramatickým okolím i výborným zázemím. Přijměte naše pozvání k návštěvě tohoto parku s naším odborným českým průvodcem a místním stopařem z kmene Masajů Jamsem Tirou. Garantované odlety: 5. 10. a 26. 10. Cena včetně letenek a vstupů do národních parků: 56 500 Kč

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom