Lyžování ve švýcarském Wallisu: v království čtyřtisícovek

Máme pro vás tip na zimní dovolenou - úžasný švýcarský kanton Wallis.

document.write("");

Drtivá většina čtyřtisícových vrcholů na území Švýcarska je k vidění v kantonu Wallis. Je jich tu více než čtyřicet, a krásnější kulisu na sjezdovkách proto nikde jinde nenajdete.

Wallis má díky své jedinečné poloze 300 slunečných dnů v roce. K lyžím si je proto nutné přibalit opalovací krém. Wallisané se jezdí na hory ohřát.

Když je v nižších polohách dlouhé týdny sychravo a mlha, sbalí se, sednou na vlak nebo do auta a vyrazí na hory za sluncem. Ve Wallisu se mísí němčina s francouzštinou, proto někdy narazíte na označení Valais.

Mezi největší lyžařské hity tohoto kantonu patří lyžování v Zermattu. Pro někoho jde o nejkrásnější lyžování v Evropě a možná i na celém světě.

Sjezdovky jsou tu obklopené čtyřtisícovými vrcholy, výškově jim vévodí druhá největší hora Alp Dufourspitze. Ale prim tady hraje jiná hora. Je jí Matterhorn.

Připomíná pyramidu a stojí odděleně od ostatních vrcholů. Na sjezdovce nebo při cestě nahoru lanovkou máte občas pocit, že se jí můžete dotknout.

V okolí Matterhornu mají lyžaři k dispozici 360 kilometrů sjezdovek. A je to jediné místo v Evropě, kde se lyžuje nepřetržitě po celý rok. Díky ledovci. Jedinečnou atmosféru tohoto regionu podtrhuje městečko Zermatt. Je staré, vnímáte tu historii turistiky i horolezectví a jezdí po něm jen speciální autobusy a minibusy na elektřinu.

Ještě více sjezdovek nabízí ve Wallisu vůbec největší lyžařský areál Švýcarska Čtyři údolí. Celkem jich má 412 kilometrů. Jednotlivá údolí to tu mají pěkně rozdělené: ve Veysonnaz najdete závodní svah Piste de l'Ours, na které se jezdí světový pohár. Příznivce freeridu zase láká Thyon, na rodiny se zaměřuje Nendaz. Vyhlídkovým místem číslo jedna ve Čtyřech údolích je vrchol Mont Fort. Uvidíte z něj Matterhorn, ale také Mont Blanc. Sjezd od jedinečné vyhlídky pak pěkně prověří lyžařské schopnosti.

Úplně nejvíce lyžařských kilometrů však ve Wallisu najdete v Portes du Soleil na švýcarsko-francouzské hranici. Lyžařský průvodce německého autoklubu ADAC jej vybral za nejlepší středisko v Alpách. ADAC sestavuje žebříček podle toho, jak kvalitní lyžování nabízí rezorty s ohledem na cenu permanentek. Jeden den lyžování přijde v Portes du Soleil na 45 eur. Jedná se o oblast s 650 kilometry sjezdovek v celkem dvanácti samostatných navzájem propojených centrech. I další údaje oblasti Portes du Soleil zní úctyhodně: lyžaři mají k dispozici 286 sjezdovek, z toho 27 černých, 104 červených, 122 modrých a 33 zelených. Jezdí mezi nimi 195 vleků. K areálu patří také celkem 11 snowparků a 90 horských restaurací.

Další zajímavé informace nejen o Wallisu naleznete na www.MojeSvycarsko.com

FOTO: swiss-image.ch

Komerční sdělení

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom