První Čech se do Antarktidy dostal s expedicí admirála Byrda, vnutil se mu jako topič

Vyhodili ho dveřmi, ale on se vrátil oknem. Tak by se dala charakterizovat urputnost, s níž si mladý historik a geograf Václav Vojtěch zajistil místo v polární expedici.

Když byl Václav Vojtěch v roce 1922 služebně v Paříži, uviděl náhodou film o tragické výpravě Roberta Scotta k jižnímu pólu. Touha po objevování nových krajů jej zasáhla natolik, že začal budovat kariéru polárníka. Díky své vytrvalosti se doslova vnutil do výpravy amerického admirála Richarda Byrda a stal se tak prvním Čechem, který stanul na území šestého kontinentu – Antarktidy. Stalo se tak 27. ledna 1929 na břehu Velrybího zálivu Rossova moře.

Přečtěte si také: Scott vs. Amundsen: Dobytí jižního pólu bylo bojem o holý život. Oběť padlých přinesla zásadní objev

Odmítnutí nic neznamená

Cesta k naplnění snu o výpravě do krajů věčného sněhu a ledu nebyla vůbec jednoduchá. Rodák ze Skřivan u Nového Bydžova (* 28. listopadu 1901) vystudoval zeměpis a dějepis a v Paříži pátral ve službách Českého zemského archivu po tamních stopách Čechů z první světové války. Svůj sen si začal plnit poté, co roku 1927 obhájil doktorát z historie a nastoupil jako redaktor tiskové kanceláře. Peníze na výpravu získával psaním pro několik časopisů, finančně jej podpořili i prezident T. G. Masaryk a Tomáš Baťa.

Vojtěch se nejprve marně pokusil dostat do výpravy norského polárníka Fridtjofa Nansena, nakonec se mu ale podařilo přesvědčit Byrda. Ten o nezkušeného nadšence původně nestál, po sérii dopisů jej nakonec pozval na Nový Zéland, což mělo Vojtěcha odradit. Když snílek z Čech se schůzkou u protinožců souhlasil, Byrd ji odvolal. To však již Vojtěcha nezlomilo, na Nový Zéland dorazil ještě dřív než Byrdova výprava. Po několikerém odmítnutí admirál nakonec podlehl a tvrdohlavého historika zařadil do výpravy.

Mohlo by vás také zajímat: Místo na Zemi, které známe méně než Mars. Vědci odhalili krajinu pod antarktickým ledovcem

Antarktidu přežil, ale utopil se v Labi

Vojtěch k mrazivému kontinentu odplul začátkem prosince 1928 jako topič na zásobovací lodi Eleanor Bolling, dřinu v kotelně později vyměnil za místo stewarda. Při vykládání zásob 27. ledna 1929 konečně stanul jako první Čech na území Antarktidy. V únoru 1929 byl poslán do výcvikového tábora psovodů v novozélandských Alpách. Do Antarktidy se pak znovu dostal až počátkem následujícího roku. Po zamrzlém moři vozil na saních náklady ze zásobovací lodi do základny Malá Amerika.

Naposledy pobyl v Antarktidě tři dny v únoru 1930, kdy odvážel poslední obyvatele Malé Ameriky na loď. Po návratu do Československa Vojtěch studoval, trénoval a snažil se sehnat prostředky na vlastní polární výpravu. Dokonce si pořídil i letadlo a právě se chystal s profesorem Alešem Hrdličkou studovat polární klima a geologii na Aljašce. Osud však rozhodl jinak – při projížďce kánoí na Labi u Sadské se v srpnu 1932 Vojtěch převrhl a po úderu do hlavy utonul. Bylo mu pouhých 30 let.

Zdroj: ČTK, admiralbyrd.com

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom