6. prosince 2019 07:00

Češi vyšlechtili nového kapra! Dáte si ho na Vánoce?

Vodňanská fakulta vyšlechtila nové plemeno kapra. Jen se o něm skoro neví.

Kapr v novém

Fakulta rybářství a ochrany vod (FROV) Jihočeské univerzity vyšlechtila nové plemeno kapra s názvem amurský lysec, které je odolnější vůči nemocem. Na vývoji pracovali vědci více než 17 let. Amurský lysec je podle nich odolnější především vůči koi herpes viru (KHV), který působí úhyn kaprů. Nové plemeno, na jehož šlechtění spolupracovala FROV z Vodňan na Strakonicku s jihomoravským Rybníkářstvím Pohořelice, zamíří i do prodeje. ČTK to řekla za fakultu její mediální zástupkyně Gabriela Bechynská.

Nové plemeno uznaly i ministerstvo zemědělství a Šlechtitelská rada pro chov ryb Rybářského sdružení ČR. Žádné jiné rybí plemeno v Česku nebylo uznáno už více než 20 let. "Vysokou odolnost amurského lysce k viróze KHV ověřil Výzkumný ústav veterinárního lékařství v Brně. Jde u nás o jedinou laboratoř schopnou testovat rybí viry," uvedl děkan FROV Otomar Linhart. Nově vyšlechtěná ryba nyní existuje ve dvou liniích – vodňanské a pohořelické.

Co se dá na kaprovi studovat?

"V první fázi výzkumu jsme od roku 1993 do roku 1997 studovali původní i dovezená plemena kapra i jejich hybridy," řekl Martin Flajšhans, vedoucí Laboratoře molekulární, buněčné a kvantitativní genetiky centra CENAKVA, které funguje při fakultě ve Vodňanech. Cílem vývoje podle něj bylo dostat do lysého kapra geny amurského divokého kapra. "Ten je uznáván jako samostatný poddruh asijského kapra a s evropskými plemeny kapra je geneticky nejméně příbuzný," uvedl Flajšhans. Podle něj nové plemeno v tuzemských podmínkách dobře přežívá a roste stejně jako jiné produkční linie kapra, které se v České republice chovají.

Lysí kapři mají v tuzemsku tradici, i když šupinatý kapr v celkové produkci stále převažuje. O lysé kapry je prý zájem také v sousedních zemích, jako je Německo, Rakousko nebo Polsko. Jihočeská rybářství prodávají běžné kapry v průměru kolem 80 korun za kilogram. Cena amurského lysce by se měla pohybovat ve stejných relacích.

ČTK

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom