Šest důvodů proč si na letišti zaplatit vstup do salónku

Když mě ve 4:04 ráno, na letišti v Bergamu, přesunula uklízečka z levého rohu do pravého, aby pode mnou mohla vytřít, došlo mi, že je čas něco změnit.

Dlouhá mezipřistání

Nevím jak vy, ale já se většinou na letišti snažím najít lavičku bez opěrek, kde by se dalo pohodlně lehnout, abych si zkrátila čekání na další let. Zlomená kostrč se i po letech ozývá a dlouhé sezení v letadle mi nedělá dobře. Bohužel má tento nápad většinou více lidí, a tak končím na zemi častěji, než by se mi líbilo.

Ušetřit za letenku a zbytek peněz si užít

Nevím, čemu to přisuzovat, ale ležení na zemi na letišti mi poslední dobou již nepřijde tak atraktivní (ačkoli to patrně budu dělat i nadále, přeci jen si nemůžu dovolit skupovat vstupy do salónků ve velkém).

Když mě však na letišti v Bergamu přesunula uklízečka z levého rohu do pravého, aby pode mnou mohla vytřít, došlo mi, že je čas něco změnit. Došla jsem k závěru, že si ve svých skoro 30 letech, zasloužím alespoň koberec.

A tak se stalo, že jsem si vyhledala informace o salóncích a po dlouhém, vysilujícím letu skrz několik časových pásem, jsem stála před Lounge, ve které jsem měla v plánu ukrátit si 7hodinové čekání na další let. A musím říct, že se to osvědčilo. Protože si myslím, že jde o záležitost, kterou si většina lidí může dovolit, rozhodla jsem se sepsat důvody, proč to zkusit.

6 důvodů proč jít do salónku

1) Zkraťte si čekání

Dlouhá mezipřistání mohou být skutečné peklo. Pokud máte hodně času, lze se vydat do města ležícího poblíž letiště, horší to je v případě, když potřebujete vízum nebo jste přistáli uprostřed ničeho.

Přečtěte si také: 10 evropských letišť, na která si dát pozor

Přesně v takových případech vám doporučuji návštěvu salónku, kde můžete strávit několik hodin a je to mnohem pohodlnější než na zemi letiště. V mnoha případech naleznete i křesla která se dají sklopit či rozložit. Pak už jen stačí zavřít oči a nezmeškat let.

2) Bezpečné místo pro vás i zavazadla

Pamatuji si to jako dnes, když jsem se na letišti v Mnichově zamkla na WC, abych si mohla zdřímnout, aniž bych měla obavy o svá zavazadla (jen tak mimochodem vám to moc nedoporučuji).

A tím se dostáváme k další výhodě salónku, kterou je jeho relativní bezpečnost. Ještě se mi nestalo, že bych nenašla počítač na místě, kde jsem ho nechala. Nemusíte se ani bát nechat ležet kufr vedle křesla a usnout. Šance, že vám ho někdo odcizí je skutečně malá.

3) Dosyta se najezte a napijte

Tady se dostáváme k jedné z mých oblíbených výhod – k baru. Ten bývá v salóncích velmi dobře vybaven. Pochopitelně ne vždy, ale například v Istanbulu mi málem vypadly oči z důlků, když jsem viděla nabízenou selekci.

Pokud se vám poštěstí, dostat se do tohoto salónku, budete si patrně přát, aby bylo vaše letadlo zpožděné. Kromě široké nabídky jídla, alkoholických i nealkoholických nápojů, zde najdete kino, odpočívárnu, místnost pro relaxaci, golfový trenažér atd. Obsluha salónkem pravidelně projíždí s vozíky přímo napěchovanými nejrůznějšími předkrmy a dezerty.

Ne všechny salónky nabízí takové blaho, ale s něčím k zakousnutí můžete počítat vždy. V Praze si bohužel moc neužijete. Zalévací polévka vás patrně nenadchne.

4) Připojení k internetu, buďte online

Dostupnost internetu je považována za samozřejmost a pochopitelně je také v ceně. Připojení bývá mnohem kvalitnější než to, které se zdarma celoplošně na letišti nabízí. A hlavně můžete být online jak dlouho chcete, na kolika zařízeních chcete a nejste limitováni půl hodinou, jak to na letištích bývá.

5) Sprcha na letišti? Proč ne

Pokud cestujete na jiný kontinent za prací a musíte jet z letiště rovnou na meeting, oceníte sprchu, která patří mezi vybavení většiny salónků. Samozřejmě přijde vhod i těm, kteří se mezi lety chtějí osvěžit a nastupovat do dalšího letadla vymydlení a voňaví.

6) Tiskárna, business koutek

Tento bod ocení nejen ti, kdo cestují za prací, ale tiskárna a kopírka se může hodit také cestovatelům. Nestihli jste si udělat kopii pasu nebo si vytisknout vízum? Tady máte jedinečnou možnost to napravit.

Jak se do salónku dostat

Do letištních salónků se lze dostat několika způsoby, bez výjimky dveřmi. Buď máte letenku do first class, nebo do business class, popřípadě jste majiteli jedné z prioritních věrnostních karet (nebo máte kamaráda s takovou kartou). Poslední možností je vstup do salónku pro normální smrtelníky za poplatek. Nedostanete se do všech, které se vám zalíbí, ale na každém větším letišti nějaký veřejně přístupný najdete.

Hlavní je si to užít!

Jak jste se rozhodli? Vyzkoušíte při své další cestě, jaké to je strávit čekání v salónku? Pokud ano, nezapomeňte si dopředu zjistit do jakého salónku můžete, za jakých podmínek a jaké mají vybavení. Většinou lze v salónku zůstat, jak dlouho chcete, ale jsou i místa, kde musíte platit např. za každé dvě hodiny. To si vysvětluje jeden můj nejmenovaný ruský kamarád z cest takto: „Asi se bojí, že tam přijde delegace z Ruska a vypije jim všechnu vodku, ačkoli ti by to zvládli i za kratší časový úsek.“

Tip na konec: Vyhněte se placení za salónek a využijte nalétané míle!

Populární filmy na Prima Zoom