Recept na dokonalý odpočinek

Spěch a stresy nás provází po celý rok. Těsné termíny v práci, nakupování dárků, změna práce, pojištění, nedostatek času na rodinu, lékařské prohlídky, novoroční předsevzetí… mnohdy se snažíme stíhat nestihnutelné a dny utíkají rychleji, než by se nám líbilo.

A teď si představte, že byste z toho všeho na 10 dní unikli. Těchto deset dní byste strávili v naprostém tichu, bez přátel, bez mobilu, bez internetu. Jen sami se sebou. Myslíte, že by vám to prospělo?

Můj příběh

Po perných zážitcích v nepálských horách, kdy nás musel zachraňovat vrtulník, více v článku Jak to může vypadat, když vás zachraňuje vrtulník v Nepálu, jsem cítila, že si potřebuju odpočinout. Nedávno jsem se navíc po dlouhém odvažování rozešla s přítelem a celkově jsem potřebovala vypnout.

Mojí další destinací měla být Indie, což není zrovna odpočinkovým místem pro holku, která cestuje sama, a tak jsem se rozhodla zúčastnit se pro začátek kurzu jógy. Místo toho jsem však narazila na meditaci Vipassana. Do té doby jsem se o meditaci nikdy nezajímala a ani jsem se o ní nepokoušela. Protože však kurz vypadal zajímavě a neturisticky, rozhodla jsem se mu dát přednost před komerčními kurzy jógy. Meditace mi neuškodí a na několik dní se zklidnit mi může jedině prospět.

O meditaci Vipassana

Vipassana znamená vidět věci takové, jaké ve skutečnosti jsou. Kurzy jsou nabízeny všude po světě, nemusíte kvůli tomu létat až do Indie, ačkoli místní atmosféru nelze napodobit. Mě osobně vyhovovalo, že tento druh meditace není spojen s žádným náboženstvím. Důležité je ticho a klid, při kterém se soustředíte pouze na svůj dech. Základní kurz trvá 10 dní, pořádají se však i dlouhodobější kurzy, například měsíční. Během kurzu vám je poskytnuto ubytování a veganská strava. Cena kurzu není určena, na konci můžete poskytnout příspěvek, jehož výše záleží na vašem úsudku a možnostech. Kurz si tak může dovolit skutečně každý.

Jak už to u mě bývá, na kurz jsem se přihlásila, aniž by si četla podrobnosti. Začínal již za několik dní, takže jsem se musela více soustředit na plánování přejezdu z Nepálu do Indie tak, abych vše stihla.

Kurz začíná – šok přichází

Už jen najít místo kurzu – Dhamma Kalyana, bylo velmi obtížné. Nachází se daleko od města Kanpur, uprostřed polí.

Po mém příjezdu jsem zamířila rovnou do kanceláře, abych nahlásila svůj příjezd. Všude byli jen Indové, turisté žádní. Tam mi byl předložen rozvrh pro následující dny a několik popsaných papírů s pravidly. Vše bylo v angličtině, ačkoli by možná bylo lepší, kdybych tomu nerozuměla. Trochu ve mně hrklo, ale už jsem tu, tak to přece nevzdám ještě před začátkem.

Deset dní jen sama se sebou

Co je mezi pravidly a na co se připravit, pokud se rozhodnete pro meditační kurz Vipassana? Denně budete vstávat ve 4:00 ráno (pro tyto účely je nutno koupit si klasický budík, protože mobil u sebe mít nesmíte), následně meditovat 10,5 hodiny denně, načež se v 21:30 odeberete na svou matraci a jde se spát. A to se opakuje každý den, po dobu deseti dnů.

Jídlo je výhradně veganské, podávané dvakrát denně. Kontakt s ostatními je zakázán – sem patří i oční kontakt. Jediný hlas, který uslyšíte je hlas učitele S.N. Goenka z nahrávky. Mluví sice anglicky, ale se silným přízvukem. Mě trvalo pár dní, než jsem mu začala rozumět.

Jak samotný kurz probíhal? A myslíte, že jsem vydržela až do konce? Příběh o tom, jaké to je, zúčastnit se kurzu meditace přímo v Indii si můžete přečíst zde:

Populární filmy na Prima Zoom