Nejlepší cestovatelské fotografie roku 2017

Každoročně vyhlašovaná soutěž National Geographic Travel Photographer of the Year již zná svého vítěze. Kdo letos vyhrál a co se skrývá na nejlepší fotografii?

Soutěž, která má vyzdvihovat rozmanitost naší planety a různorodost obyvatel již zná své vítěze. Jako každý rok, i tento se soutěžilo ve třech kategoriích – příroda, lidé a města. Porotci vybírali z celkového počtu 15 000 fotografií. (To je snad ještě víc, než počet fotografií mých rodičů z dovolené, a to je co říct).

V kategorii příroda, a zároveň celkovým výhercem pro rok 2017, se stal Sergio Taporo Velasco z Mexika s jeho fotografií The power of nature, která zachycuje blesk, při erupci sopky Colima v Mexiku. Norbert Fritz s fotkou Levels of Reading se stal výhercem kategorie města. Za nejlepší fotku z kategorie lidé byl oceněn F. Dilek Uyvar z Turecka, s jeho fotografií Worship.

Kategorie města

1. místo Norbet Fritz: Levels of reading

O své fotografii napsal: Moderní interiér městské knihovny ve Stuttgartu. Otevřený prostor ve středu knihovny, který je osvětlován díky střešním oknům, způsobuje, že má toto místo velmi jedinečnou atmosféru, ve které si můžete rozšiřovat své znalosti.

2. místo Andy Yeung: Walled City #08

O své fotografii napsal: Město Kowloon Walled bylo nejhustěji osídleným místem na Zemi. Lidé ve stovkách domů, vzájemně na sobě stojících, mnohdy neměli ani přístup k otevřenému prostoru. Toto proslulé město bylo v 90. letech zničeno, avšak pokud se budete dívat pozorně, zjistíte, že město není tak úplně „mrtvé“. Část z něj dodnes funguje. Doufám, že tato série fotografií umožní lidem přemýšlet o klaustrofobním životě v Hongkongu z nové perspektivy.

3. místo Misha De-Stroyev: Henningsvr Football Field

O své fotografii napsala: Toto fotbalové hřiště v Henningsvr na norském ostrově Lofoty je považováno za jedno z nejvíce ohromujících v Evropě, ne-li na celém světě. Fotka vznikla v průběhu 10denního výletu na plachetnici v červnu roku 2017. Do Henningsvr jsme dorazili po týdnu plachtění v zimě a dešti. Po našem příjezdu se však počasí vyjasnilo. Měla jsem opravdové štěstí, že bylo počasí natolik dobré, abych mohla použít svého drona, a vyfotit tento snímek z výšky 120 metrů.

Kategorie lidé

1. místo F. Dilek Uyar: worship

O své fotografii napsal: Tato fotografie pochází z Konya. Tančící derviš (představitel súfismu, mystického směru islámu – pozn. red.) na historickém místě Sille Konya v Turecku. Tanec dervišů se nazývá Sema a je symbolem kultury Mevlevi. Dle učení Mevlana, jsou lidé narozeni vždy dvakrát – jednou ze svých matek a podruhé sami ze sebe.

2. místo Julius Y.: Interesting moment.

O své fotografii napsal: Návštěvníci muzea si zvídavě prohlížejí Rembrandtův obraz Představenstvo soukenického cechu, který působí, jako by lidé na obraze zvídavě koukali po návštěvnících muzea.

3. místo Rodney Bursiel: Under The Wave

O své fotografii napsal: Nedávno jsem se vypravil do Tavarua na ostrov Fidži, abych fotografoval profesionálního surfaře Donavon Frankenreiter na Cloudbreak. Vždycky se snažím fotit z odlišných úhlů a perspektiv. Poté, co jsme nafotili tradiční fotografie, rozhodli jsme se udělat pár kreativních snímků. Podívejte se na obrázek pozorně.

Kategorie příroda

1. místo a zároveň výherce celé soutěže Sergio Tapiro Velasco: The power of nature

O své fotografii napsal: Silná erupce sopky Colima v Mexiku, 13. prosince 2015. Toho večera bylo sucho a chladno. Tření částic popela způsobilo blesk o velikosti přibližně 600 metrů, který spojil popel a sopku a osvětlil většinu noční scény. Na konci roku 2015 byla tato sopka velmi aktivní. Výbuchy popela sahaly až do výšky 2-3 kilometrů nad kráterem. V průběhu nočních výbuchů chrlila sopka žhavé kameny a blesky nebyly větší než 100 metrů.

2. místo Hiromi Kano: To live.

O své fotografii napsal: Labutě žijící energicky i v blátě.

3. místo Tarun Sinha: Crocodiles at Rio Tarcoles

O své fotografii napsal: Tento snímek jsem vyfotil v Costa Rice když jsem přejížděl z Monteverde do Playa Hermosa. Když jedete přes řeku, můžete zastavit a vyklonit se přes okraj mostu. Dole pod mostem žije více než 35 gigantických krokodýlů, kteří se vyvalují na bahnitých březích řeky. Chtěl jsem zachytit jasný rozdíl mezi krokodýli na břehu a ve vodě. V temných vodách zůstávají kontury těl těchto zvířat skryté a člověk je může spatřit pouze když se vynořují.

Všechny fotografie si můžete prohlédnout přímo na stránkách soutěže National Geographic Travel Photographer of the Year.

Co fotografové vyhráli?

Za nejlepší tři fotografie byli autoři odměněny finančně ve výši 2500 USD, 750 USD a 500 USD. Sergio, který se stal celkovým vítězem letošního ročníku, vyhrál také 10denní zájezd na Galapágy s National Geographic Expeditions.

Popisky fotografií jsem volně přeložila z angličtiny

Populární filmy na Prima Zoom