Cukr, káva, limonáda, čaj, rum, JAMAJKA!

Trochu více o zemi, odkud pochází Bob Marley, Usain Bolt, příběh Kokosů na sněhu a kam noha Čecha nevstupuje úplně často. Co se na ostrově dá dělat, jací zde žijí lidé a jakou spojitost má Jamajka s dětskou hrou cukr, káva, limonáda?

Zatímco si v českých zemích vesele vládnul Vladislav Jagellonský, na druhé straně zeměkoule objevili Jamajku. Jmenovitě to byl Kryštof Kolumbus a psal se rok 1494.

Do té doby si původní obyvatelé Arawakové žili na ostrově „Xaymaca“ (země dřeva a vody, pozn. red.) blaženě. To se však změnilo na dalších téměř 500 let, kdy Jamajku kolonizovali Španělé a následně Britové. Roku 1962 ostrov vyhlásil svou nezávislost a momentálně v čele státu stojí generální guvernér zastupující britskou královnu.

Cukr, káva, limonáda…

Nikde se mi nepodařilo dohledat, odkud hra „cukr, káva, limonáda…“ pochází, ale klidně by mohla být z Jamajky. Po bauxitu totiž patří cukr k nejvyváženějším produktům této země. Také co se kávy týče, má se Jamajka čím chlubit, jejich Blue Mountain Coffee je považováno za jedno z nejkvalitnějších na světě.

Jen s tou limonádou a čajem je to horší. Místo limonády vyváží kondenzované mléko a pivo a místo čaje banány. Těch ročně vypěstují kolem 55 000 tun.

Přečtěte si také: Jamajská gastronomie – koza na kari a kuřecí jerk

Už jste někdy pili rum kapitána Morgana? Pak věřte, že i ten se začal vyrábět na Jamajce (ačkoli v současnosti se vyrábí na ostrově Portoriko). Výroba tohoto rumu se váže k slavnému anglickému pirátovi Henry Morganovi, který byl povýšen za plenění španělských kolonií a stal se guvernérem Jamajky. A právě na jeho vzpomínku se začal vyrábět již zmíněný rum.

Jamajčané

Jak jsem psala v mém předešlém článku Jak jsem se rozhodla přesunout si kancelář na Jamajku, start mého výletu nebyl z nejpohodovějších. Konečně jsem se však posunula do východní části ostrova, kde je větší klid.

Hlavně jsem přišla na to, že ignorace a sluchátka v uších jsou nejlepším trikem proti otravným Jamajčanům. Jen si holt občas vyslechnu nějaká sprostá slova, ale s tím jamajským přízvukem, který používají, jim naštěstí stejně většinou nerozumím. Jak byli Jamajčané ve filmu Kokosy na sněhu (Cool Runnings) milí a usměvaví, ti, které potkávám já, tedy dvakrát přátelští nejsou.

Chudák Bob

Reggae se k Jamajce neodmyslitelně pojí, tudíž jsem počítala s tím, že si ho během svého pobytu užiju až, až. Netušila jsem však, že budou všude hrát jedno album od Boba Marleyho. Tento hudebník sice patřil mezi mé oblíbence, ale začínám ho pomalu ale jistě nesnášet.

Jen si představte, že uslyšíte jeho No Woman No Cry minimálně osmkrát denně – během snídaně, v autobuse, u stánků, na pláži, v taxíku, při večeři, na recepci hotelu a z baru, který je nedaleko vašeho pokoje. Všude jedou jeho hity stále dokola, a tak místo šumění moře posloucháte Boba. Dnes jsem si dovolila číšníka poprosit, aby to ztlumil a ten na mě koukal jak péro z gauče. Myslím, že po výletě na Jamajku si dám na dlouho od reggae klid.

Pláže, hory, krokodýli

Na Jamajce se toho dá dělat poměrně hodně. Kromě povalování se na pláži, šnorchlování a potápění, můžete vyrazit také do hor. Blue Mountain Peak, se svými 2256 m n. m., je nejvyšší horou ostrova a když máte štěstí na počasí, snadno na ni vyjdete. Většinou se chodí nad ránem a na vrcholku teploty padají k nule.

Do místních kopců můžete vyrazit také na kolo. Jen si ho s sebou nezapomeňte přibalit, protože půjčit si zde kvalitní horské kolo není jen tak.

Nesmím zapomenout ani na nespočet vodopádů a řeku Black River, ve které žijí krokodýli. Mají tu jeskyně, lázeňská střediska a taky marihuanu.

Nechceš hulit? Tak nedýchej

Přestože se v některých cestopisech píše, že se na Jamajce nekouří marihuana tolik jako se říká, dovolím si s tím nesouhlasit. Ačkoli do roku 2015 bylo držení jakéhokoli množství marihuany považováno za trestný čin, už tehdy marihuanová políčka zabírala 15 000 hektarů.

Nebýt na Jamajce alespoň trochu pod vlivem marihuany nejde. Ta známá vůně vás provází každý den. Ono se není čemu divit, když 30 gramů stojí 25 Kč a navíc od 6.2.2015 (na narozeniny Boba Marleyho), můžete u sebe legálně mít 58 gramů a zvesela si kouřit.

Jak na Jamajce ušetřit? Distribucí dětí

Pokud chcete na Jamajce ušetřit, musíte jezdit taxíky. Ne soukromými, ale těmi sdílenými. Jednoduše dojdete na nádraží a poté, co se auto, jedoucí vaším směrem, naplní – což v praxi znamená, že v autě pro 5 osob sedí minimálně 8, vyrazí se.

Pravda, není to nejpohodlnější, někdy máte v obličeji mohutný jamajský zadek a jindy distribuujete spící děti jedoucí ze školy po vesnicích, ale i to patří k místnímu zážitku a dá se to přežít. Samozřejmě je důležité, ujasnit si cenu předem (ta se pohybuje kolem 100-250 JMD).

Populární filmy na Prima Zoom